ԱՄՆ-ը հույս ունի, որ հացահատիկի գործարքը կվերսկսվի, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ABC հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Հուսով ենք, որ այդպես կլինի»,- ասել է նա՝ ի պատասխան լրագրողի համապատասխան հարցին։
Հացահատիկի գործարքն ավարտվել էր հուլիսի 17-ին։ Անցյալ շաբաթվա վերջին ելույթ ունենալով Ռուսաստան-Աֆրիկա ֆորումի լիագումար նիստում՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ Ռուսաստանը  մասնակցել է դրան՝ միաժամանակ  հաշվի առնելով, որ կկատարվեն գործարքով նախատեսված պարտավորությունները, այն է՝ կվերացվեն ՌԴ-ից համաշխարհային շուկաներ  հացահատիկի և պարարտանյութերի մատակարարման անօրինական խոչընդոտները, սակայն պայմաններից ոչ մեկը չի կատարվել։
Իր հերթին, Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը նշել է, որ հացահատիկի գործարքը կարող է վերսկսվել «նոր ձևով», սակայն դրա համար Արևմուտքի կողմից կոնկրետ գործողություններ են պահանջվում։

Соединенные Штаты надеются, что зерновая сделка будет возобновлена, заявил госсекретарь США Энтони Блинкен в интервью телеканалу ABC.
«Мы надеемся на это», - сказал он в ответ на соответствующий вопрос журналиста.
Зерновая сделка прекратила действие 17 июля. Выступая в конце прошлой недели на пленарном заседании форума Россия - Африка, президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия шла на участие в ней в том числе с учетом предусматривавшихся в ее условиях обязательств по снятию нелегитимных препятствий для поставок на мировые рынки зерна и удобрений из РФ, но ни одно из условий не было выполнено.
В свою очередь замглавы МИД РФ Сергей Вершинин отмечал, что зерновая сделка может быть возобновлена «в новой форме», однако для этого требуются конкретные действия со стороны Запада.