Հայաստանի Հանրապետությունում շեշտակի աճել է արձանագրված սպանության դեպքերի թիվը։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է՝ ամփոփելով գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ ՆԳՆ-ից ստացված վիճակագրական տվյալները։
Մասնավորապես՝ ՆԳՆ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալներով՝ 2023թ․ առաջին վեց ամիսներին արձանագրվել է սպանության 33 դեպք, որից 7-ը կատարվել է հրազենով, իսկ 4-ը՝ կտրող-ծակող առարկայի կիրառմամբ։ Համեմատության համար նշենք, որ 2022թ․ նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է սպանության 22 դեպք, որից 5-ը՝ հրազենով, իսկ 6-ը կտրող-ծակող առարկայի կիրառմամբ։ Նախորդ տարվա համեմատ սպանությունների դեպքերի 50 տոկոս աճը վկայում է Հանրապետությունում քրեածին իրավիճակը վատթարացման մասին։
Չնայած այս մտահոգիչ պատկերին՝ ընդամենը շաբաթներ առաջ ներքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել են ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանն ու ՆԳՆ ոստիկանության պետ-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արամ Հովհաննիսյանը, շեշտվել է, որ 2023 թվականի առաջին կիսամյակում ՆԳՆ ոստիկանությունը կատարել է իր առջև դրված խնդիրները. ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ վերահսկվել է օպերատիվ իրավիճակը:
2023 թվականի առաջին կիսամյակի օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված խորհրդակցության ընթցքում ՆԳ նախարարը հանձնարարել էր ակտիվացնել աշխատանքները սպանությունների, սպանության փորձերի և այլ հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ։ Սակայն նկատենք, որ ոստիկանության՝ օրենքով վերապահված խնդիրների կատարմանն է վերաբերվում ոչ միայն հանցագործությունների հայտնաբերումը և բացահայտումը, այլև հանցագործությունների նախականխումը, կանխումը և խափանումը։

В Армении резко увеличилось число случаев зарегистрированных убийств. Об этом говорится в ответе МВД Армении на письменный запрос Новости Армении – NEWS.am.
За первое полугодие зафиксировано 33 случая убийств, из них 7 совершено с применением огнестрельного оружия. Для сравнения отметим, что в этот же период 2022 года было зафиксировано 22 случая убийств, из них 5 с применением огнестрельного оружия.
50-процентный рост случаев убийств в сравнении с предыдущим годом свидетельствует об ухудшении криминогенной ситуации в стране.
Несмотря на столь тревожную картину, буквально несколько недель назад в ходе совещания в МВД было подчеркнуто, что в первом полугодии 2023 года Полиция выполнила поставленные перед ней задачи.
В ходе совещания министр внутренних дел поручил усилить работу в направлении раскрытия убийств, покушений на убийство и других преступлений. Однако выполнение задач, возложенных на полицию, заключается не только в выявлении и раскрытии преступлений, но и в их предупреждении, предотвращении и пресечении.
В Ванадзоре убит 39-летний мужчина: ранее стреляли в его супругу
Подозреваемый - 28-летний ванадзорец Карен Пилоян…
Полиция Турции провела масштабную операцию по поимке более 1 тыс. беглых преступников
В результате операций, проведенных одновременно в 81 провинции страны силами 24,4 тыс. наших сотрудников…
В Париже трое выходцев из Грузии задержаны по обвинению в краже редких изданий Пушкина
Следствие предполагает, что задержанные – участники международной преступной группы, специализирующейся на кражах произведений искусства и библиографических редкостей...
США добиваются выдачи из Мексики одного из главарей наркокартеля «Синалоа»
Как он отметил, Перес Салас был задержан мексиканскими властями 22 ноября...
Полиция Австралии изъяла 150 кг кокаина в Мельбурне
Также было обнаружено и конфисковано устройство слежения, которое поможет обнаружить…
МК: Главаря «азербайджанской мафии» из Петербурга экстрадировали из Азербайджана в Россию
По предварительным данным следствия, 15 октября текущего года Мамедов, вместе с другими соучастниками преступления, призывал избивать прохожих, а также применял к ним силу...