Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի տեխնիկական հանձնաժողովի փորձագետները, ովքեր զբաղվում են Յարոսլավլում ՅԱԿ-42 օդանավի աղետի պատճառների հետաքննությամբ, սկսել են փորձակող թռիչքներ իրականացնել, հաղորդում է «Կոմերսանտ» թերթը:
Փորձարկվող օդանավը նույնպես ՅԱԿ-42 է: Ուղեւորների վայրէջքը վերականգնելու համար, օդանավի սրահում շաքարավազի պարկեր են տեղադրվել: Առաջին փուլում, օդաչուները պարզապես օդանավն օդ են բարձրացրել, կրկնելով աղետի ենթարկված թռիչքն, «առանց լրացուցիչ արգելակող ուժի ազդեցության»: Օդանավը հաջողությամբ բարձրություն է հավաքել: Այսպիսով, փորձագետները եկել են եզրակացության, որ հոկեյի «Լոկոմոտիվ» ակումբի խաղացողներով օդանավի թռիչքին խանգարել է հենց արգելակումը:
Եթե փորձաքննությունը հաստատի, որ աղետի պատճառը լրացուցիչ արգելակումն է եղել, մեղավոր կհամարվեն օդաչուները:
Օդանավը, որով թռչում էր հոկեի «Լոկոմոտիվ» թիմը, կործանվել էր սեպտեմբերի 7-ին՝ Յարոսլավլի մարզում։ Կործանումից հետո 45 մարդուց կենդանի էր մնացել մեկը՝ բորտինժեներ Ալեքսանդր Սիզովը։ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր էր ուղարկել Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին:

Эксперты технической комиссии Межгосударственного авиационного комитета по расследованию крушения самолета Як-42 под Ярославлем накануне начали летные эксперименты, с помощью которых они надеются выяснить истинную причину трагедии, сообщает газета «Коммерсант» 11 октября.
Самолет, участвовавший в эксперименте, был идентичен разбившемуся лайнеру. Чтобы имитировать посадку пассажиров, специалисты разложили в салоне Як-42 мешки с песком. На первом этапе пилоты, один из которых представлял ЛИИ, а другой - ОКБ им.Яковлева, просто подняли машину в воздух. Летчики скопировали все действия экипажа потерпевшего крушение Як-42, но «без воздействия на самолет дополнительной тормозящей силы». Лайнер благополучно набрал высоту. Таким образом, эксперты пришли к выводу, что взлету борта с хоккеистами «Локомотива» помешало именно торможение.
Если эксперименты подтвердят, что причиной катастрофы стало дополнительное торможение во время разгона лайнера, виновниками трагедии признают пилотов.
Самолет Як-42, на котором летела команда хоккейного клуба «Локомотив», разбился 7 сентября в Ярославской области. После крушения из 45 человек выжил только один — бортинженер Александр Сизов. Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования президенту Российской Федерации Дмитрию Медведеву.