Կիեւի Պեչերյան դատարանը Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյին մեղավոր է ճանաչել «գազի գործով»: Դատավոր Ռոդիոն Կիրեեւը, հրապարակելով դատավճիռը, հայտարարել է, որ Տիմոշենկոն գերազանցել է իր պաշտոնեական լիազորությունները` 2009-ին Ռուսաստանի հետ գազային պայմանագիր կնքելիս, հաղորդում է NEWSru.com-ը` վկայակոչելով Reuters-ը:
Դատարանն ապացուցված է համարել այն փաստը, որ նախկին վարչապետը երկրին` տվյալ դեպքում «Նեֆթոգաս Ուկրաինա» ընկերությանը հասցրել է 1,5 մլրդ գրիվենի (շուրջ 200 մլն դոլար) վնաս:
Դատավճռի հրապարակումը շարունակվում է: Յուլյա Տիմոշենկոն, ի նշան բողոքի, դատավճիռը լսում է նստած:
Նա կալանավորվել է օգոստոսի 5-ին: Մեղադրող կողմը դատավորից պահանջել է Տիմոշենկոյին դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման: Ընդդիմությունը հայտարարում է, որ տեղի ունեցողը քաղաքական հետապնդում է:

Печерский суд Киева признал премьер-министра Юлию Тимошенко виновной по так называемому «газовому делу». Председательствующий судья Родион Киреев, оглашая приговор, объявил, что Тимошенко превысила должностные полномочия при подписании газовых контрактов с Россией в 2009 году, передает NEWSru.com со ссылкой на Reuters. Суд счел доказанным доказанным тот факт, что бывший премьер-министр нанесла стране в лице госкомпании «Нафтогаз Украины» ущерб в 1,5 млрд гривен - это около $200 млн.
Оглашение приговора продолжается. Юлия Тимошенко слушает его сидя.
Тимошенко была арестована 5 августа. Обвинение просило приговорить бывшую чиновницу к семи годам лишения свободы. Оппозиция обвиняет власти в политических преследованиях, руководство страны эти обвинения отрицает.