13 տարի առաջ՝ 2010 թվականին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան թիվ 65/209 բանաձևով սահմանեց բռնի անհետացումների զոհերի օրը՝ մտահոգություն հայտնելով «աշխարհի տարբեր հատվածներում բռնի կամ հարկադիր անհետացումների աճով, ներառյալ ձերբակալությունները, կալանավորումներն ու մարդկանց առևանգումները»: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Կարևորելով պայքարը բռնի անհետացումների դեմ, այդ թվում՝ այս հանցագործության կանխարգելումն ու անպատժելիության դեմ պայքարը, Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է Բռնությամբ անհետացած բոլոր անձանց պաշտպանության մասին միջազգային կոնվենցիան:
Կոնվենցիան, ինչպես նաև մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային այլ հիմնարար փաստաթղթերը վերահաստատում են յուրաքանչյուր մարդու բռնությամբ անհետացման չենթարկվելու և տուժողների անհետաձգելի, արդար և համարժեք փոխհատուցում ստանալու իրավունքը:
Բռնի անհետացումների հարցն ամենածանր և երկարատև խնդիրներից է թե՛ հակամարտությունների ժամանակ և թե՛ դրանից հետո: Այդ ողջ ընթացքում անհետ կորածների ընտանիքները շարունակում են սպասել, փնտրել և հավատալ իրենց հարազատների վերադարձին:
Ցավալիորեն, այս խնդրից անմասն չի մնացել նաև հայ հասարակությունը։ 2020 թ. ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում դեռևս նախորդ դարի 90-ականների հարյուրավոր անհետ կորածների և բռնի անհետացումների դեպքերին ավելացան նաև նորերը, երբ անգամ փաստագրված և տեսագրված ապացույցների պարագայում հայ զինծառայողների ճակատագիրը պարզելու հարցում Ադրբեջանի իշխանություններն անգործություն են ցուցաբերում։
Մտահոգված լինելով 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հարյուրավոր անհայտ կորածների ճակատագրով՝ Հայաստանն ուշադրություն է հրավիրում նաև այն դեպքերի վրա, երբ ներկայացվել են բռնի անհետացումներն ապացուցող բազմաթիվ տեսանյութեր և վկայություններ, սակայն Ադրբեջանի կողմից վերոհիշյալ անձանց ճակատագրի և գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն մինչ օրս չի հայտնվել:
Այս համատեքստում Հայաստանը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր քայլերը միջազգային դատական ատյաններին խնդիրը ներկայացնելու համար, այդ թվում հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ բռնի անհետացումները որոշակի հանգամանքներում նաև միջազգային իրավունքով սահմանված մարդկության դեմ գործած հանցագործություն են:
Բռնի անհետացումների միջազգային օրվա խորհուրդներից մեկը բոլոր պետություններին հիշեցումն է այն մասին, որ պետք է հարգվի ընտանիքների իրավունքը՝ իմանալ ճշմարտությունն իրենց հարազատների ճակատագրի մասին:
Օգոստոսի 30-ն այն օրն է, երբ մենք ոչ միայն անդրադառնում ենք բռնի անհետացումների դեպքերին, այլև վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ հաղթահարելու բոլոր խոչընդոտները՝ անհայտ կորածների ճակատագիրը պարզելու համար:

The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia released a statement on the occasion of the International Day of the Victims of Enforced Disappearances. The statement reads as follows:
13 years ago, in 2010, the UN General Assembly, with Resolution No.65/209, proclaimed August 30th as the Day of Victims of Enforced Disappearances, expressing concern at the "increasing incidence of violent or enforced disappearances, including arrests, detentions and abductions, in various parts of the world".
Emphasizing the importance of the fight against enforced disappearances, including the prevention of this crime and the fight against impunity, Armenia has signed and ratified the International Convention for the Protection of All Persons from Enforced Disappearance.
The Convention, as well as other fundamental international documents on human rights, reaffirm the right of every person to be free from enforced disappearance and to receive immediate, just and adequate compensation.
The issue of enforced disappearances is one of the most severe and lasting problems both during and after conflict. All the while, the families of the missing person wait, search and remain hopeful about the return of their loved ones.
As a result of the Azerbaijani aggression in 2020, new cases have been added to the hundreds of cases of missing persons and forced disappearances of the 90s of the previous century, when even in the face of documented and video evidence, the authorities of Azerbaijan demonstrated inaction regarding the fate of Armenian servicemen.
Concerned about the fate of hundreds of missing people of the 44-day war, Armenia also draws attention to the cases where numerous videos and testimonies proving the forced disappearances were presented. However, no information about their fate and whereabouts has been provided by Azerbaijan.
In this context, Armenia is taking all possible steps to bring this issue to international courts, taking into account the fact that enforced disappearances in certain circumstances are also crimes against humanity defined by international law.
One of the objectives of the International Day of Enforced Disappearances is to remind all states to respect the rights of the families to know the truth about the fate of their loved ones.
August 30 is the day when we not only address cases of enforced disappearances but also reaffirm our commitment to overcome all obstacles to clarify the fate of the missing.