«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանի Հանրապետության անունից Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող և Հայոց ցեղասպանության նշանակությունը նսեմացնող ցանկացած գործողություն քրեականացնել առաջարկող «Հայաքվե» քաղաքացիական-օրենսդրական նախաձեռնությունը նախօրեին ԿԸՀ հանձնեց 58 հազար ստորագրություններով 5 արկղերը: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երկուշաբթի կսկսի ստորագրությունների ստուգումը, եթե, ինչպես ԿԸՀ ներկայացուցիչն է ասել, խնդիրներ չլինեն հատուկ այդ նպատակով պատվիրված ծրագրի հետ: Ընդհանուր առմամբ, ստուգելու համար ԿԸՀ-ն ունի 1 ամիս ժամանակ: Այսինքն, մոտավորապես հոկտեմբերի սկզբին օրենսդրական նախաձեռնությունը կարող է մտնել Ազգային ժողով, եթե, իհարկե, ԿԸՀ-ն «թերություններ» չհայտնաբերի կամ ինչ-ինչ «լազեյկաներ» չգտնի՝ թույլ չտալով, որ հարցը հասնի խորհրդարան:
Բանն այն է, որ ԱԺ մտնելուն պես քպականներին խայտառակություն է սպասվում, քանզի, մեր տեղեկություններով, նրանք հստակ որոշում ունեն՝ ցանկացած միջոցով, որ փուլում դա հնարավոր լինի, խոչընդոտել օրենքի ընդունումը: Նախաձեռնության հեղինակ Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում շնորհակալություն է հայտնել բոլոր ստորագրողներին՝ կոչ անելով այսուհետ ևս, այդ թվում՝ հարցը ԱԺ տեղափոխվելուց հետո, տեր կանգնել ստորագրություններին ու մինչև վերջ հետամուտ լինել օրենքի ընդունմանը: Ի դեպ, հավելենք, որ եթե Ազգային ժողովը մերժի նախագիծը, ապա արդեն պետք է 300 հազար ստորագրություն հավաքվի։ Այդ դեպքում նախագիծը կդրվի հանրաքվեի: Բավարար ձայներ ստանալու դեպքում այն օրենքի ուժ կստանա»:

Гражданско-законодательная инициатива «Айакве», предлагающая криминализировать любое действие, признающее Арцах в составе иного государства от имени Республики Армения и умаляющее значение Геноцида армян накануне была представлена в ЦИК 5 ящиками с 58 тысячами подписей. Об этом пишет газета «Паст».
«Центризбирком приступит к проверке подписей в понедельник, если, как сообщил представитель ЦИК, не возникнет проблем со специально заказанной для этого программой. В целом у ЦИК есть 1 месяц на проверку. Иными словами, примерно в начале октября законодательная инициатива может поступить в Национальное собрание, если, конечно, ЦИК не обнаружит «недостатков» или каких-то «лазеек», не позволяющих этому вопросу попасть в парламент.
Дело в том, что как только он попадет в Национальное собрание, это чревато позором, поскольку, по нашей информации, у них есть четкое решение воспрепятствовать принятию закона любыми способами, на каком этапе это возможно. Автор инициативы Аветик Чалабян на своей странице в Facebook поблагодарил всех подписавшихся, призвав их впредь, в том числе и после передачи вопроса в Национальное Собрание, отстаивать подписи и добиваться принятия закона до конца. Кстати, добавим, что если Национальное собрание отклонит проект, то необходимо собрать 300 тысяч подписей. В этом случае проект будет вынесен на референдум. Если будет получено достаточно голосов, он станет законом», - пишет «Паст».