Արցախում գուցե նոր աղետ է հասունանում։ Այս մասին իր ««Ողբերգական հանգուցալուծում Արցախում» հոդվածում գրել է Քարնեգիի Եվրոպական կենտրոնի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը։
«Արցախցիների ճակատագիրը, հավանաբար, կանխորոշված էր ապրիլին, երբ Ադրբեջանն անցակետ հիմնեց Լաչինի միջանցքում։ Ամռանն այդ փաստացի շրջափակումն ուժեղացավ, եւ իրավիճակը դարձավ հուսահատ Արցախում մնացած տասնյակ հազարավոր մարդկանց համար, որոնց սննդամթերքն ու դեղորայքն սկսեցին սպառվել։
Այստեղ ընթանում է աշխարհաքաղաքական խաղ։ 2020թ. Արցախում ստղծվեց ոչ մեծ ռուսական խաղաղապահ զորակազմ։ Մոսկվան, որը միշտ տատանվում էր երկու կողմերի միջեւ եւ մանիպուլացնում էր նրանց, ներկայանում էր որպես արցախցիների պաշտպան։ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նրանց հրապարակայնորեն հայտնել էր, որ իր խաղաղապահները երաշխավորում են նրանց անվտանգ վերադարձ Հայաստանից եւ հետագա կեցություն հայրենիքում։ Սակայն այս տարվա սկզբին ռուս զինվորնեըը մի կողմ քաշված մնացին Լաչինի ճանապարհին անցակետն ստեղծելիս, ինչը խափանեց վստահությունը խաղաղապահ ուժերի հանդեպ»,- նշել է վերլուծաբանը։
Դե Վաալի կարծիքով՝ բանն այն է, որ Ուկրաինայում պատերազմն սկսվելուց հետո Հայաստանի կառավարությունը սկսեց շրջվել Արեւմուտքի կողմը, իսկ Ադրբեջանը, որի հետ Ռուսաստանն ընդհանուր ցամաքային սահման եւ կառավարման ավտորիտար մոդել ունի, ավելի արժեքավոր գործընկեր էր թվում։
«Ամռան ընթացքում ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ն հուսով էին, որ ձեռք կբերվի պայմանավորվածություն Լաչինի ճանապարհի, ինչպես նաեւ ադրբեջանական Աղդամ քաղաքի միջով ճանապարհի վերականգնման մասին՝ Արցախում պաշարները լրացնելու համար։ Բարձրաստիճան անձինք, մասնավորապես՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ալիեւին ուղերձ հղեցին ուժի կիրառման անթույլատրելիության մասին։ Սեպտեմբերի 18-ին, որպես հուսադրող նշան, երկու ոչ մեծ հումանիտար շարասյուն երկարատեւ ընդմիջումից հետո հասավ Արցախ երկու ճանապարհներով։
Սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումը հանկարծակիի բերեց արեւմտյան պաշտոնյաներին, ինչն ավելի հասկանալի եղավ, երբ հայտնի դարձավ, որ ռուս խաղաղապահները պարզապես կանգնել եւ թույլ են տվել, որ գրոհը կայանա։ Տպավորությունը, որ Մոսկվայի եւ Բաքվի միջեւ կողմնակի գործարք էր կնքվել, ուժեղացավ, երբ ռուս պաշտոնատար անձինք մարտական գործողությունների պատասխանատվությունը դրեցին ոչ թե Ադրբեջանի, այլ Փաշինյանի վրա՝ իր արեւմտամետ միտումներով»,- նշել է դե Վաալը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ վերջին տասնամյակի մռայլ եվրոպական կարգի պայմաններում, երբ նորմատիվ արժեքները եւ բազմակողմ շրջանակները սկսել են արժեզրկվել, Ադրբեջանին ամենից քիչ են հուզում արեւմտյան կառավարությունների դատապարտող հայտարարությունները։
«Գլխավորը երկու տարածաշրջանային տերությունների եւ հարեւանների գրեթե հաստատ աջակցությունն է՝ Թուրքիայի լիակատար արաջակցությունը եւ Ռուսաստանի միտումնավոր երկիմաստությունը, որը, թերեւս, ավելի շատ մտահոգ է Ադրբեջանում իր ռազմակայանի պահպանմամբ եւ Երեւանի կառավարությանը նվաստացնելով, քան արցախահայերի իրավունքների ապահովմամբ։
Միակ միջազգային կազմակերպությունը, որը գործում է Արցախում, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն է։ Արեւմտյան պաշտոնատար անձինք կոչ են անում ստեղծել միջազգային հումանիտար եւ մոնիթորինգային ներկայություն տեղերում՝ այն առաքելությունների նման, որոնք գործում էին 1990-ականներին բալկանյան պատերազմների ժամանակ, սակայն Ադրբեջանը եւ Ռուսաստանը, որը ձգտում է արդարացնել իր խաղաղապահ ուժերին, փորձելու են արգելել այդ նախաձեռնությունը։
Եթե անսպասելի միջազգային նախաձեռնություն չլինիա ապա գլխավոր հարցն այժմ այն է լինելու, թե արդյոք արցախցիների զանգվածային ելքը Հայաստան տեղի կունենա կազմակերպված, թե՞ արյունահեղությամբ եւ արական սեռի բնակիչների կալանումներով։ Կան համեստ նշաններ, որ ադրբեջանցիները կդիմեն առաջին տարբերակին, բայց իրավիճակը տեղերում անհանգիստ է եւ անկայուն, ինչն էլ սպասելի էր, երբ երեք տասնամյակ տեւած հակամարտության մասնակիցները նորից դեմ առ դեմ բախվեցին։ Երրորդ ղարաբաղյան պատերազմի հետեւանքները կլինեն երկար եւ ծանր»,- ամփոփել է վերլուծաբանը։

A fresh disaster may be looming in Nagorny Karabakh, the majority-Armenian highland enclave within the borders of Azerbaijan. Thomas de Waal, senior fellow with Carnegie Europe, specializing in Eastern Europe and the Caucasus region, writes about this in his article A Tragic Endgame in Karabakh.”
“The Karabakhis’ fate was probably sealed in April, when Azerbaijan established a checkpoint on the Lachin Corridor. This de facto blockade deepened in the summer, and the situation became desperate for tens of thousands of people remaining in Karabakh (estimates range from 50,000 to 120,000) who began to run out of food and medicine.
There is a geopolitical game here. A small Russian peacekeeping force was established in Karabakh in 2020. Moscow, which has always wavered between and manipulated both sides, had presented itself as the protector of the Karabakhis. President Vladimir Putin publicly told them his peacekeepers would guarantee their safe return from Armenia and continued residence in their homeland. But the Russian soldiers stood by as the checkpoint was set up on the Lachin road earlier this year, fracturing trust held in the peacekeeping force,” he wrote.
In his opinion, the context is that after Russia invaded Ukraine, the Armenian government began to pivot toward the West, and Azerbaijan—with which Russia shares a land border and an authoritarian model of government—looked like a more valuable partner.
“Over the summer, the EU and United States were hopeful that a deal had been reached to reopen the Lachin road, as well as a road via the Azerbaijani city of Aghdam, to resupply Karabakh. Senior figures, notably U.S. Secretary of State Antony Blinken and European Council President Charles Michel, sent messages to Aliyev that the use of force was unacceptable. On September 18, in a hopeful sign, two small humanitarian convoys reached Karabakh down the two roads, after a long pause.
The military offensive on September 19 caught Western officials by surprise, which became more understandable when news broke that Russian peacekeepers simply stood down and let the assault happen. The impression that there had been a side deal between Moscow and Baku deepened when Russian officials blamed Pashinyan and his pro-Western tendencies, not Azerbaijan, for the fighting,” the analyst wrote.
He added that in the darker European order of the past decade, where normative values and a multilateral framework have been devalued, Azerbaijan cares less about statements of condemnation from Western governments.
“The key thing is almost certainly the support of two regional powers and neighbors: the full backing of Türkiye and deliberate equivocation from Russia, which looks more concerned about keeping its military base on the ground in Azerbaijan and humiliating the government in Yerevan than in ensuring the rights of local Karabakh Armenians.
The only international organization on the ground in Karabakh is the International Committee of the Red Cross. Western officials have called for an international humanitarian and monitoring presence on the ground analogous to the missions deployed in the Balkan wars of the 1990s, but Azerbaijan and Russia—which seeks to justify its peacekeeping force—will try to block this.
Barring an unexpected international initiative, the main question may now be whether a mass exodus of Karabakhis to Armenia will happen in an orderly fashion or with bloodshed and detentions of male residents. There are modest signs that the Azerbaijanis will allow the former, but the situation on the ground is messy and volatile—as could only be expected when combatants in a three-decade-long conflict confront one another again, face to face. The repercussions of the third Karabakh war will be long and hard,” de Waal wrote.