ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու պարտադիր ժամկետային զինծառայողի կողմից համածառայակցի առերեւույթ սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները:
ՀՀ ՊՆ ՌՈ-ից հաղորդում է ստացվել 2023թ. հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ՊՆ զորամասի պահպանության շրջանի՝ հարավարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում, պարտադիր ժամկետային զինծառայողի կողմից ինքնաձիգից կրակոց արձակելու եւ գլխի շրջանում ստացած մահացու վիրավորման հետեւանքով համածառայակից, նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Նարեկ Նազարյանի մահանալու վերաբերյալ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում նշված հանցավոր արարքն առերեւույթ կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածանքի հիմքով նշված համածառայակիցը ձերբակալվել է:

В СК Армении ведется следствие с целью выяснения всех обстоятельств убийства военнослужащего срочной службы сослуживцем.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК республики, из Военной полиции Минобороны РА 9 октября 2023 года поступило сообщение о гибели военнослужащего срочной службы, рядового Нарека Назаряна в результате выстрела, произведенного другим солдатом-срочником. Назаряну было нанесено смертельное ранение в области головы. Инцидент произошел на боевой позиции, расположенной в юго-восточном направлении оборонительного района одной из воинских частей.
По данному факту инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 УК Армении.
По обоснованному подозрению в совершении указанного преступного деяния вышеупомянутый сослуживец задержан.