Սահմանին նման սադրանքներ իրականացնելով, ինչպես նաև տարբեր միջազգային դերակատարների՝ բանակցությունները շարունակելու առաջարկները շարունակաբար մերժելով՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է ձգձգել խաղաղության գործընթացը և այն մտցնել փակուղի։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ Վայոց ձորի մարզի ուղղությամբ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին Ադրբեջանի ԶՈւ դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Գերասիմ Ավետիքի Առաքելյանը:
Սահմանին նման սադրանքներ իրականացնելով, ինչպես նաև տարբեր միջազգային դերակատարների՝ բանակցությունները շարունակելու առաջարկները շարունակաբար մերժելով՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է ձգձգել խաղաղության գործընթացը և այն մտցնել փակուղի։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի՝ նոր էսկալացիա հրահրելու, խաղաղության գործընթացը ձգձգելու և այն փակուղի մտցնելու նպատակ ունեցող այս գործողությունները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

By such provocations on the border, as well as by continuously rejecting the offers of various international actors to continue the negotiations, the Azerbaijani side is trying to delay and deadlock the peace process. The statement released by the press service of the Armenian Foreign Ministry reads.
"On December 4, on the Armenia-Azerbaijan state border in the direction of the Vayots dzor region of the Republic of Armenia, а servicemаn of the armed forces of Armenia Gerasim Avetik Arakelyan was fatally shot by a sniper of the armed forces of Azerbaijan.
By such provocations on the border, as well as by continuously rejecting the offers of various international actors to continue the negotiations, the Azerbaijani side is trying to delay and deadlock the peace process.
We strongly condemn these actions of the Azerbaijani side aimed at provoking a new escalation, delaying and leading the peace process into a deadlock."