«Ռուսաստանը համաշխարհային քաղաքականության մեջ» ամսագրին տված հարցազրույցում Հարավային Կովկասում 2006-2011թթ. ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբին անդրադարձել է ղարաբաղյան հարցին: Նա, մասնավորապես, նշել է.  «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ եղած ճգնաժամը շարունակում է խորանալ, եւ իրավիճակն առ այսօր թվում է փակուղային եւ անլուծելի: Ղարաբաղյան հակամարտության ներքին տրամաբանությունը եւ զարգացումը հղի են լուրջ ռիսկերով: Կտրուկ սրացման իրական վտանգ կա: Հակամարտության կողմերը սպառազինությունների չթուլացող  եւ ապակայունացնող մրցավազք են սկսել:  Գոյություն ունի միայն հրադադարի մի  անկայուն համաձայնագիր, որի պահպանմանը հետեւում են միայն ԵԱՀԿ մի քանի դիտորդներ:
Բրյուսելը հստակ հասկացրել է, որ պատրաստ է ավանդ ներդնել վստահության ամրապնդման եւ Մինսկի խմբի շրջանակներում տարվող բանակցությունների գործում: Ես եղել եմ նախաձեռնող եւ մասնակցել եմ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում զանգվածային լրատվամիջոցների եւ հասարակական կարծիքի հետ կապված Եվրամիության ծրագրի մշակմանը: ԵՄ քաղաքականությունը Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի նկատմամբ մասնակի կարելի էր կիրառել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կարգավորման հարցում, բայց կողմերի միջեւ վստահության իսպառ բացակայությունը առ այսօր հնարավորություն չի ընձեռել համակարգային փոխազդեցություն իրականացնել: Եվրամիությունը  կարող էր վստահության ամրապնդման փափուկ միջոցներից զատ գործնական եւ քաղաքական ավանդ ներդնել Մինսկի խմբի աշխատանքներում: Մասնավորապես, անհրաժեշտ է ամրապնդել հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը»:

MOSCOW. – In an interview with the Russia Within Global Politics monthly, Peter Semneby, the EU Special Representative for the South Caucasus, between 2006 and 2011, reflected on the Karabakh issue.
He specifically noted: “The crisis around Nagorno-Karabakh continues to deepen, and to date the situation seems to be in an impasse and unsolvable. The Karabakh conflict’s internal logic and development portend serious risks. There is real danger of an abrupt flare-up.
Brussels has made it very clear that it is prepared to contribute to confidence building and the talks being conducted within the framework of the [OSCE (Organization for Security and Co-operation in Europe)] Minsk Group. EU’s policy toward Abkhazia and South Ossetia can partly be applied toward regulating the situation of Nagorno-Karabakh, but the total lack of confidence between the parties still has not enabled to carry out a systemic interaction. In particular, it is necessary to strengthen the ceasefire arrangement.”