«Ռուսաստանը համաշխարհային քաղաքականության մեջ» ամսագրին տված հարցազրույցում Հարավային Կովկասում 2006-2011թթ. ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբին անդրադարձել է ղարաբաղյան հարցին: Նա, մասնավորապես, նշել է.  «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ եղած ճգնաժամը շարունակում է խորանալ, եւ իրավիճակն առ այսօր թվում է փակուղային եւ անլուծելի: Ղարաբաղյան հակամարտության ներքին տրամաբանությունը եւ զարգացումը հղի են լուրջ ռիսկերով: Կտրուկ սրացման իրական վտանգ կա: Հակամարտության կողմերը սպառազինությունների չթուլացող  եւ ապակայունացնող մրցավազք են սկսել:  Գոյություն ունի միայն հրադադարի մի  անկայուն համաձայնագիր, որի պահպանմանը հետեւում են միայն ԵԱՀԿ մի քանի դիտորդներ:
Բրյուսելը հստակ հասկացրել է, որ պատրաստ է ավանդ ներդնել վստահության ամրապնդման եւ Մինսկի խմբի շրջանակներում տարվող բանակցությունների գործում: Ես եղել եմ նախաձեռնող եւ մասնակցել եմ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում զանգվածային լրատվամիջոցների եւ հասարակական կարծիքի հետ կապված Եվրամիության ծրագրի մշակմանը: ԵՄ քաղաքականությունը Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի նկատմամբ մասնակի կարելի էր կիրառել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կարգավորման հարցում, բայց կողմերի միջեւ վստահության իսպառ բացակայությունը առ այսօր հնարավորություն չի ընձեռել համակարգային փոխազդեցություն իրականացնել: Եվրամիությունը  կարող էր վստահության ամրապնդման փափուկ միջոցներից զատ գործնական եւ քաղաքական ավանդ ներդնել Մինսկի խմբի աշխատանքներում: Մասնավորապես, անհրաժեշտ է ամրապնդել հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը»:

В интервью журналу «Россия в глобальной политике» специальный представитель ЕС по Южному Кавказу в 2006–2011 гг. Питер Семнеби коснулся карабахского вопроса. В частности, он отметил:
«Продолжает углубляться кризис вокруг Нагорного Карабаха, и ситуация до сих пор кажется тупиковой и неразрешимой. Внутренняя логика и динамика нагорно-карабахского конфликта чреваты серьезными рисками. Существует реальная опасность резкой эскалации. Стороны конфликта ввязались в неослабевающую и дестабилизирующую гонку вооружений. Существует только саморегулирующееся и ненадежное соглашение о прекращении огня без размежевания воюющих сторон; за его соблюдением следят лишь несколько наблюдателей от ОБСЕ.
Брюссель ясно дал понять, что готов внести вклад в укрепление доверия и поддержать переговоры в рамках Минской группы. Я выступил инициатором и принял участие в разработке программы Европейского Союза по связям со средствами массовой информации и общественным мнением в Армении и Азербайджане. Политику ЕС в отношении Абхазии и Южной Осетии можно было бы частично использовать для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе, но полное отсутствие доверия между сторонами до сих пор не давало возможности осуществлять системное взаимодействие. Евросоюз мог бы также помимо мягких мер по укреплению доверия внести практический и политический вклад в работу Минской группы. В частности, необходимо упрочить договоренности о прекращении огня».