ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 36-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, նոյեմբերի 4-ին, կայացել են Գլխավոր կոնֆերանսի կողմից սահմանված կոմիտեների, հանձնաժողովների եւ այլ օժանդակ մարմինների ընտրությունները:
Երկրորդ ընտրական խմբում, որտեղ Արեւելյան Եվրոպայի եւ նախկին ԽՍՀՄ երկրների հետ մեկտեղ ընդգրկված է նաեւ Հայաստանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի երեք թափուր տեղերի համար դիմել էին 4 երկրներ` Բուլղարիան, Սլովակիան, Հայաստանը եւ Լատվիան:
Քվեարկության արդյունքում ստանալով 108 ձայն` Հայաստանը դարձել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի անդամ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այդ կառույցում Հայաստանը ներկայացնելու է ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Կարինե Հարությունյանը:

Within the framework of 33rd Session of UNESCO General Conference, elections were held, on November 4, for the Organization’s committees, commissions, and other auxiliary bodies.
In the second elective group which included Armenia—along with other Eastern European and ex-USSR countries—Bulgaria, Slovakia, Armenia, and Latvia had applied for the three vacant spots in the Council of the UNESCO International Bureau of Education.
And as a result of voting, and by receiving 108 votes, Armenia became member in this Council, where the country will be represented by Deputy Minister of Education and Science, Karine Harutyunyan.