Նորվեգիան փոփոխություններ չի կատարել ներգաղթի քաղաքականության մեջ Ուտոյա կղզու ողբերգությունից հետո: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նորվեգիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել այն ցավակցությունների համար, որ հայտնեցին ինչպես Հայաստանի իշխանությունները, այնպես էլ հասարակ քաղաքացիները, եւ ընդգծել է, թե Նորվեգիայի իրավապահներն անում են հնարավորը Նորվեգիայի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Միեւնույն ժամանակ նախարարն ասել է, թե ողբերգությունից հետո Նորվեգիան փոփոխություններ չի կատարել ներգաղթի քաղաքականության մեջ: Նորվեգիան հավատարիմ է մնում ժողովրդավարության, թափանցիկության սկզբունքներին, ասել է նախարարը` հավելելով, որ անհրաժեշտ է սերտորեն համագործակցել տրանսահմանային հանցագործության եւ միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում:

The Minister expressed gratitude for condolences extended by Armenian authorities and common citizens adding that his country’s law enforcers will do their utmost to provide safety of Norwegian citizens.
However, Norway has not introduced changes to its migration policy. The country is adherent to principles of democracy and transparency, he stressed adding that it is necessary to cooperate in struggle against international terrorism.
Double act of terrorism occurred in Norway on July 22. The terrorist, 32-year-old Behring Breivik, detonated a bomb in the center of Oslo near the governmental complex. Later he opened fire at a youth camp of the ruling political party on Utoya Island killing 93 people and injuring another 97. Seven people died in bomb explosion in government building.