Քաղաքացի Կ.Խ.-ն, որը 2021 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու նպատակով առաջարկել էր ընտրակաշառք, 2024 թվականի մարտի 5-ին ձերբակալվել է:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի բնակիչ Կ.Խ.-ն 2021 թվականի հունիսի 19-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, այցելել է նույն համայնքի բնակիչ Ա.Վ.-ի բնակարան և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին յուրաքանչյուր քվեի դիմաց՝ որպես ընտրակաշառք, առաջարկել 30 հազար դրամ: Քաղաքացին մերժել է առաջարկը: Բացի այդ, Կ.Խ.-ն ընտրակաշառք է առաջարկել նաև Ա.Վ.-ի երկու դուստրերին: Նրանցից մեկը համաձայնել է առաջարկին և ստացել 30 հազար դրամի չափով ընտրակաշառք:
2021 թվականի հունիսի 30-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (երկու և ավելի անձի ընտրակաշառք առաջարկելը):
Կ.Խ.-ի գտնվելու վայրը պարզ չլինելու և քննությունից թաքնվելու հիմքերով՝ վերջինիս նկատմամբ 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հայտարարվել է հետախուզում, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2021 թվականի հուլիսի 2-ի որոշմամբ՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև կաշառք ստացած անձի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք ստանալը): 2021 թվականի օգոստոսի 10-ին ընտրակաշառք ստացած քաղաքացու նկատմամբ դադարեցվել է քրեական հետապնդումը՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մարտի 6-ի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Կ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամանակով, 1 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք:
2024 թվականի մարտի 21-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք տալը) (երեք դրվագ):
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 25-ին հաստատել է Կ.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Гражданин К.Х., который предложил взятку избирателю за голосование в пользу блока партий «Честь имею» на парламентских выборах 2021 года, 5 марта 2024 года задержан.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в прокуратуре, в рамках уголовного производства, расследованного антикоррупционным комитетом, было установлено, что житель одной из общин Араратской области К.Х. 19 июня 2021 года около 22:00 посетил дом жителя той же общины А.В. и предложил по 30 тысяч драмов за каждый в ползу «Честь имею». Аналогичное предложение он сделал дочерям главы дома. Хозяин дома и одна из дочерей отказались, вторая согласилась.
30 июня 2021 года было принято решение о привлечении К.Х. в качестве обвиняемого по пункту 2 части 4 статьи 154.2 Уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2003 г. (предложение взяток двум и более избирателям).
К.Х. 1 июля 2021 года был объявлен розыск, а решением суда первой инстанции общей юрисдикции города Еревана от 2 июля 2021 года в его отношении в качестве меры пресечения был избран арест. Также было возбуждено уголовное преследование в отношении лица, получившего взятку, оно прекращено на основании раскаяния.
Решением антикоррупционного суда от 6 марта 2024 года в отношении обвиняемого К.Х. применены комбинированные альтернативные меры пресечения: домашний арест сроком на 2 месяца, залог в размере 1 млн драмов. 21 марта 2024 года в отношении К.Х. Г. возбуждено новое публичное уголовное преследование по части 1 статьи 219 Уголовного кодекса (подкуп избирателей) по трем эпизодам. 25 марта 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении К.Х. и передал его вместе с материалами судебного разбирательства в Антикоррупционный суд.