Մինչ բոլոր հայացքները կենտրոնացած են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անօրինական պատերազմի վրա, մեկ այլ մեծ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժ է տեղի ունենում Եվրոպայում, այս անգամ՝ Հարավային Կովկասում: Այս մասին նշել է ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը Le Monde-ի համար գրված հոդվածում, որում նա Բրյուսելին կոչ է արել դուրս գալ չեզոքության պահպանման քաղաքականությունից դեպի Արևմուտքի գիծը նախընտրած Հայաստանի և ռուսական ազդեցության տակ գտնվող ագրեսիվ ավտոկրատիաների ճամբարում ինքնահաստատվող Ադրբեջանի միջև:
«Չնայած Ռուսաստանից պատմական, տնտեսական, էներգետիկ և ռազմական կախվածությանը և իր հողում հազարավոր ռուսական զորքերի ֆիզիկական ներկայությանը՝ Հայաստանի կառավարությունը համարձակ ջանքեր է գործադրել՝ ամրապնդելու Հայաստանի ժողովրդավարությունը և ավելի սերտ հարաբերություններ կառուցելու ժողովրդավարական Արևմուտքի հետ:
Այս վերակողմնորոշումը ժամանակ է պահանջում, բայց Եվրոպական միությունից էլ պահանջում է ավելի հավակնոտ ռազմավարություն որդեգրել Հայաստանի ժողովրդավարության նկատմամբ: Պետք է սկսել նրանից, որ վերջ դրվի այն մտքին, թե Եվրամիությունը պետք է չեզոք դերակատար լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Եվրոպան պետք է միջնորդի դեր ստանձնի կայուն խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում, բայց նրա մոտեցումը պետք է արտացոլի այն իրականությունը, որ Հայաստանն ընտրել է եվրոպական ժողովրդավարական երկրների համայնքը, մինչդեռ Ադրբեջանը նստած է ագրեսիվ ավտոկրատիների ճամբարում»,- գրել է նախին գլխավոր քարտուղարը։
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ ԵՄ-ի հստակության բացակայությունը կարող է վտանգել Հայաստանի երիտասարդ ժողովրդավարությունը և նրա աշխարհաքաղաքական առանցքը:
Ըստ նրա՝ այս նոր մոտեցումը պետք է սկսվի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ գագաթնաժողովից, որտեղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կհյուրընկալի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին:
Ռասմուսենը հավելել է, որ Հայաստանն արդեն սառեցրել է հարաբերությունները ՀԱՊԿ-ի հետ, զորավարժություններ է կազմակերպել Միացյալ Նահանգների հետ և ձգտում է ընդլայնել իր տնտեսական կապերը ժողովրդավարական տնտեսությունների հետ։
«Այնուամենայնիվ, 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հետո, ինչպես նաև ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ներսում ռազմավարական բարձունքների շարունակական օկուպացումից հետո, Հայաստանում անվտանգային իրավիճակը փխրուն է»,- եզրափակել է գործիչը:

Бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен призывает Брюссель выйти за рамки своей политики равноудаления между Арменией, которая «предпочла повернуться к Западу», и Азербайджаном, который «утверждает себя в лагере агрессивных автократий под российским влиянием». .
«В то время как все внимание приковано к незаконной войне России против Украины, в Европе происходит еще один крупный геополитический сдвиг, на этот раз на Южном Кавказе. Несмотря на историческую, экономическую, энергетическую и военную зависимость от России – и физическое присутствие тысяч российских солдат на ее земле – правительство Армении предприняло смелые и согласованные усилия по консолидации демократии Армении и построению более тесных отношений с демократическим Западом», - написал  он в статье для Le Monde.
«Эта переориентация требует времени, но она также требует, чтобы Европейский Союз принял более амбициозную стратегию в отношении демократии в Армении. Это должно начаться с прекращения ошибочной идеи о том, что Европейский Союз (ЕС) должен быть нейтральным игроком в отношениях между Арменией и Азербайджаном. Европа должна играть роль посредника в переговорах по достижению прочного мирного соглашения. Но его подход должен отражать реальность того, что Армения выбрала сообщество европейских демократий, в то время как Азербайджан находится в лагере агрессивных автократий. Отсутствие европейской ясности и амбиций может поставить под угрозу молодую армянскую демократию и поставить под угрозу ее геополитический центр. Этот новый подход должен начаться на трехстороннем саммите 5 апреля в Брюсселе, где президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен примет премьер-министра Армении Никола Пашиняна и госсекретаря США Энтони Блинкена. Армения уже заморозила отношения с возглавляемой Россией Организацией коллективной безопасности. Однако после нападения Азербайджана на Нагорный Карабах в 2023 году, а также продолжающейся оккупации стратегических высот на территории Армении азербайджанскими силами, безопасность ситуация в Армении хрупкая», - говорится в статье.