Մինչ բոլոր հայացքները կենտրոնացած են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անօրինական պատերազմի վրա, մեկ այլ մեծ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժ է տեղի ունենում Եվրոպայում, այս անգամ՝ Հարավային Կովկասում: Այս մասին նշել է ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը Le Monde-ի համար գրված հոդվածում, որում նա Բրյուսելին կոչ է արել դուրս գալ չեզոքության պահպանման քաղաքականությունից դեպի Արևմուտքի գիծը նախընտրած Հայաստանի և ռուսական ազդեցության տակ գտնվող ագրեսիվ ավտոկրատիաների ճամբարում ինքնահաստատվող Ադրբեջանի միջև:
«Չնայած Ռուսաստանից պատմական, տնտեսական, էներգետիկ և ռազմական կախվածությանը և իր հողում հազարավոր ռուսական զորքերի ֆիզիկական ներկայությանը՝ Հայաստանի կառավարությունը համարձակ ջանքեր է գործադրել՝ ամրապնդելու Հայաստանի ժողովրդավարությունը և ավելի սերտ հարաբերություններ կառուցելու ժողովրդավարական Արևմուտքի հետ:
Այս վերակողմնորոշումը ժամանակ է պահանջում, բայց Եվրոպական միությունից էլ պահանջում է ավելի հավակնոտ ռազմավարություն որդեգրել Հայաստանի ժողովրդավարության նկատմամբ: Պետք է սկսել նրանից, որ վերջ դրվի այն մտքին, թե Եվրամիությունը պետք է չեզոք դերակատար լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Եվրոպան պետք է միջնորդի դեր ստանձնի կայուն խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում, բայց նրա մոտեցումը պետք է արտացոլի այն իրականությունը, որ Հայաստանն ընտրել է եվրոպական ժողովրդավարական երկրների համայնքը, մինչդեռ Ադրբեջանը նստած է ագրեսիվ ավտոկրատիների ճամբարում»,- գրել է նախին գլխավոր քարտուղարը։
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ ԵՄ-ի հստակության բացակայությունը կարող է վտանգել Հայաստանի երիտասարդ ժողովրդավարությունը և նրա աշխարհաքաղաքական առանցքը:
Ըստ նրա՝ այս նոր մոտեցումը պետք է սկսվի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք եռակողմ գագաթնաժողովից, որտեղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կհյուրընկալի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին:
Ռասմուսենը հավելել է, որ Հայաստանն արդեն սառեցրել է հարաբերությունները ՀԱՊԿ-ի հետ, զորավարժություններ է կազմակերպել Միացյալ Նահանգների հետ և ձգտում է ընդլայնել իր տնտեսական կապերը ժողովրդավարական տնտեսությունների հետ։
«Այնուամենայնիվ, 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հետո, ինչպես նաև ադրբեջանական ուժերի կողմից Հայաստանի ներսում ռազմավարական բարձունքների շարունակական օկուպացումից հետո, Հայաստանում անվտանգային իրավիճակը փխրուն է»,- եզրափակել է գործիչը:

While all eyes are focused on Russia's illegal war against Ukraine, another major geopolitical shift is happening in Europe, this time in the South Caucasus.. This was stated by former NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen in an op-ed for Le Monde daily, in which he called on Brussels to leave its policy of maintaining neutrality between Armenia, which has preferred the line of the West, and Azerbaijan, which is establishing itself in the camp of aggressive autocracies under Russian influence.
"Despite a historic, economic, energy, and military dependence on Russia – and the physical presence of thousands of Russian troops on its soil – the Armenian government has made a bold and concerted effort to consolidate Armenia's democracy and build closer relations with the democratic West.
This reorientation takes time, but it also requires the European Union to adopt a more ambitious strategy towards Armenia's democracy. This must start by ending the misguided idea that the European Union (EU) should be a neutral actor between Armenia and Azerbaijan. Europe should play a role in mediating negotiations towards a lasting peace agreement. But its approach must reflect the reality that Armenia has chosen the community of European democracies, while Azerbaijan sits in the camp of aggressive autocracies," wrote the former NATO Secretary General.
He noted that a “lack of European clarity and ambition could endanger Armenia's young democracy and jeopardize its geopolitical pivot.”
According to him, this new approach should start at Friday’s trilateral summit in Brussels, where European Commission President Ursula von der Leyen will host Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and US Secretary of State Antony Blinken.
Rasmussen added that “Armenia has already frozen relations with the Russian-led Collective Security Treaty Organization, organized military exercises with the United States, and sought to expand its economic ties with democratic economies.”
"However, following the 2023 attack by Azerbaijan on Nagorno-Karabakh along with the continued occupation of strategic heights within Armenia by Azeri forces, the security situation in Armenia is fragile," concluded the former NATO Secretary General.