Մահմեդական Ռամադան ծոմի ավարտի նախօրեին անհայտ անձինք կրակել են Ֆրանսիայի հյուսիսում գտնվող Շերբուրգ քաղաքի մզկիթի վրա, հայտնում է France Bleu ռադիոկայանը։
Երկուշաբթի երեկոյան ոստիկանները մզկիթի ճակատին հայտնաբերել են գնդակների հետքեր, իսկ մոտակայքում՝ անհայտ տրամաչափի պարկուճներ։ Մզկիթի շրջակայքում ուժեղացվել են անվտանգության միջոցառումները։
X-ի Մանչեի դեպարտամենտի պրեֆեկտուրան աջակցություն է հայտնել քաղաքի մուսուլմանական համայնքին՝ մատնանշելով իրավապահների «լիարժեք պատրաստակամությունը» ապահովելու անվտանգությունը Ռամադան Իդ ալ-Ադհայի ավարտի նախօրեին:
2023 թվականի նոյեմբերին նույն մզկիթի ցանկապատի վրա մահմեդականների դեմ ներկով սպառնալիքներ էին գրվել։
Մարտին Ֆրանսիայի ՆԳՆ-ն հայտնել էր, որ 2023 թվականին Ֆրանսիայում ռասիզմի, այլատյացության և կրոնական ատելության դրդապատճառներով հանցագործությունների թիվն աճել է 32%-ով։ Ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը նաև նշել է, որ 2023 թվականին Ֆրանսիայում մահմեդականների վրա հարձակումները 30%-ով ավելի շատ են եղել, քան նախորդ տարի։

Unidentified persons have shot at the mosque in Cherbourg-en-Cotentin (Manche), France, on the eve of the end of the Muslim Ramadan fast, France Bleu radio station reports.
On Monday evening, the police found traces of bullets on the front of this mosque, and shells of an unknown caliber nearby.
Security has been beefed up around the mosque.
The prefecture of the Manche Department expressed its support for the city's Muslim community, citing the "full readiness" of law enforcement to provide security ahead of the end of Ramadan.
In November 2023, threats against Muslims were written with paint on the fence of the same mosque.
In March, the French Ministry of the Interior reported that the number of crimes motivated by racism, xenophobia, and religious hatred increased by 32 percent in 2023 in France. And Interior Minister Gerald Darmanin had noted that in 2023, attacks on Muslims in France were 30 percent more than the previous year.