Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ստամբուլը հարմար է 2026 թվականին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն ընդունելու համար, թեև դեռ որոշում չկա։ «Այս պահին դեռ չենք կողմնորոշվել, թե դա ինչ քաղաք է լինելու։ Սա կքննարկենք ու գնահատական կտանք։ Կարծում եմ, իհարկե, միանգամայն հարմար կլիներ, որ Ստամբուլը հյուրընկալի նման միջոցառում։ Մենք կկարողանանք նման խոշոր գագաթնաժողով կազմակերպել Ստամբուլում, որտեղ մենք նախկինում արդեն անցկացրել ենք։ Հուսով եմ, որ դա կլինի Ստամբուլը, և այնտեղից մենք միասին կողջունենք աշխարհին ՆԱՏՕ-ում»,- ասել է Էրդողանը Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
ՆԱՏՕ-ի ղեկավարների վերջնական հռչակագրում ասվում է, որ նրանք հաջորդ հանդիպումը կանցկացնեն 2025 թվականի հունիսին Նիդեռլանդների Հաագայում, որին կհաջորդի 2026 թվականին Թուրքիայում կայանալիք գագաթնաժողովը:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has said Istanbul is suitable as the city that will host the NATO summit in 2026, although there has been no decision yet.
"At the moment we have not yet decided which city it will be. We will discuss it and make an assessment. I think, of course, Istanbul would be quite suitable to host such an event. We will be able to organize such a large summit in Istanbul, where we have previously held such a thing. I hope it will be Istanbul and we will greet the world from there together in NATO," Erdogan said at a press conference in Washington following the NATO summit.
The final declaration of NATO leaders states that they will hold the next meeting in June 2025 in The Hague in the Netherlands, followed by a summit in Turkey in 2026.