Իսրայելական պատվիրակությունը հրաժարվել է մասնակցել այս շաբաթ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հետ ծրագրված բանակցություններին, որոնք ուղղված են Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատմանը: Այս մասին հայտնում է Politico թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ։
Նրանց տեղեկություններով՝ իսրայելական պատվիրակությունը հրաժարվել է մասնակցել խորհրդակցությանը, չնայած այն բանին, որ հրեական պետության ղեկավարությունը նախապես հաստատել էր ԱՄՆ-ին բանակցությունների պատվիրակություն ուղարկելու մտադրությունը։ Politico-ի աղբյուրները նշում են, որ Սպիտակ տունը հիասթափված է մերժումից, քանի որ կարծում է, որ Իսրայելը և Համասը մոտ են համաձայնության գալուն: Միաժամանակ Իսրայելը հրաժարվել է պարզաբանել այս որոշման պատճառները։
Պարբերականը հիշեցրել է, որ այս շաբաթվա սկզբին ԱՄՆ ղեկավարությունը քննարկել է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրեն Ուիլյամ Բերնսին տարածաշրջան ուղարկելու հնարավորությունը՝ բանակցությունները հեշտացնելու համար։ Սակայն Սպիտակ տունը դեռևս չի ավարտել նրա ուղևորությունը։
Ըստ Politico-ի՝ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև քննարկվող կետերը հիմնականում նման են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ծրագրում տեղ գտած կետերին։ Սակայն վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչները հավելյալ զիջումների են գնացել։ Պարբերականը նշում է, որ դեռ տեղեկություն չկա, թե երբ կհանդիպեն բանակցողները անձամբ։

The Israeli delegation refused to attend this week's planned talks with the Palestinian Hamas movement aimed at achieving a ceasefire in the Gaza Strip. This was reported by the newspaper Politico with reference to sources.
According to their information, the Israeli delegation refused to participate in the consultation despite the fact that earlier, the leadership of the Jewish state had confirmed to the U.S. the intention to send a delegation to the talks. Politico sources say that the White House is disappointed by the refusal, as they believed that Israel and Hamas are close to reaching an agreement. At the same time, Israel refused to specify the reasons for the decision.
The newspaper recalled that earlier this week, the US leadership considered sending the director of the US Central Intelligence Agency (CIA), William Burns, to the region to facilitate the negotiations. However, the White House has yet to finalize his trip.
According to Politico, the points of the agreement under discussion between Israel and Hamas are broadly similar to those in U.S. President Joe Biden's plan. However, over the past few weeks, Israeli and Hamas representatives have made additional concessions. The newspaper notes that there is no information yet on when the negotiators will meet in person.