Wall Street Journal-ի լրագրող Էվան Գերշկովիչը, որը Ռուսաստանում դատապարտվել էր լրտեսության մեղադրանքով, ազատ է արձակվել Արևմուտքի հետ մեծ բանտարկյալների փոխանակման շրջանակում: Դրա մասին Bloomberg-ին հայտնել են իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներ։
Ըստ աղբյուրների՝ միաժամանակ ազատ է արձակվել 2020 թվականին լրտեսության համար դատապարտված ԱՄՆ նախկին ծովային հետևակային Փոլ Ուիլանը։ Ե՛վ Գերշկովիչը, և՛ Ուիլանը դատապարտվել էին 16 տարվա ազատազրկման. առաջինը մեղադրվում էր «Ուրալվագոնզավոդի» գործունեության մասին տեղեկություններ հավաքելու մեջ, իսկ երկրորդը մեղադրվում էր ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության կուրսանտների մասին տեղեկություն կորզելու փորձի մեջ։
Երկուսն էլ այս պահին Ռուսաստանից հեռանալու ճանապարհին են։ ԱՄՆ-ը և նրա դաշնակիցները իրենց հերթին փոխանակման համար կազատեն բանտարկյալներին և կուղարկեն Ռուսաստան, հաստատել են Bloomberg-ի աղբյուրները։
Ըստ Mash-ի՝ Կալինինգրադում անցկացվել է Արևմուտքի հետ գերիների փոխանակման առաջին փուլը, որը խոստանում է ամենախոշորը լինել Սառը պատերազմից ի վեր։ Սլովենիայում լրտեսության մեղադրանքով մեկ տարի 7 ամիս ազատազրկման դատապարտված Արտյոմ և Աննա Դուլցևները արտահանձնվել են Ռուսաստանին։
Իր հետախույզների և գործակալների դիմաց Ռուսաստանը կարող է 20-30 ռուս քաղբանտարկյալների և լրագրողների արտահանձնել Արևմուտքին, նախօրեին The Moscow Times-ին հայտնել է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը։
Փոխանակման հավանական մասնակիցներն են Ալեքսեյ Նավալնիի Հակակոռուպցիոն հիմնադրամին (ФБК) առնչվող մարդիկ, ԱՄՆ քաղաքացիներ, մի խումբ ռուսաստանցիներ, որոնք դատապարտվել են ռազմական կեղծիքների համար, ինչպես նաև հայտնի ընդդիմադիրներ՝ Վլադիմիր Կարա-Մուրզան և Իլյա Յաշինը:

Осужденный в России по делу о шпионаже журналист The Wall Street Journal Эван Гершкович был освобожден в рамках крупного обмена заключенными с Западом. Об этом Bloomberg сообщили источники, знакомые с ситуацией.
По их словам, на свободу вышел также бывший морской пехотинец США Пол Уилан, осужденный по статье о шпионаже в 2020 году. И Гершкович, и Уилан получили по 16 лет колонии: первого обвинили в сборе информации о деятельности «Уралвагонзавода», а второго — в попытке якобы получить сведения о курсантах ФСБ.
Оба в настоящий момент находятся в пути, чтобы покинуть пределы России. США и их союзники для обмена освободят и направят в Россию заключенных, подтвердили источники Bloomberg.
По данным Mash, первый этап обмена заключенными с Западом, который обещает стать крупнейшим со времен холодной войны, состоялся в Калиниграде. России были выданы Артем и Анна Дульцевы, осужденные в Словении на один год и 7 месяцев по делу в шпионаже.
В обмен на своих разведчиков и агентов Россия может выдать на Запад от 20 до 30 российских политических заключенных и журналистов, сообщил накануне знакомый с ситуацией источник The Moscow Times.
Вероятные фигуранты обмена — люди, связанные с Фондом борьбы с коррупцией (ФБК) Алексея Навального, граждане США, группа россиян, осужденных за военные фейки, а также знаковые оппозиционеры — Владимир Кара-Мурза и Илья Яшин.