Օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նոր կարևոր առաքելության մեջ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով բարեկամական կապերի, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ամուր գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու երկուստեք պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անխախտելիության առնչությամբ ԻԻՀ հաստատուն դիրքորոշումը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Friday had a telephone conversation with Iran's new Foreign Minister, Seyed Abbas Araghchi, reports the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
First, Mirzoyan congratulated Araghchi on his appointment as the FM of Iran and wished him success in his new important mission.
Subsequently, the interlocutors discussed the agenda of bilateral relations between Armenia and Iran, emphasizing the willingness of both sides to make continued efforts to further strengthen friendly ties and strong partnership in domains of mutual interest. Reference was made to upcoming projects, too.
Also, Ararat Mirzoyan noted that the Armenian side highly appreciates Iran's firm position regarding the inviolability of Armenia's sovereignty and territorial integrity.