Օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նոր կարևոր առաքելության մեջ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով բարեկամական կապերի, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ամուր գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու երկուստեք պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անխախտելիության առնչությամբ ԻԻՀ հաստատուն դիրքորոշումը:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 23 августа провел телефонный разговор с иранским коллегой Сейедом Аббасом Арагчи.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, в ходе телефонного разговора Мирзоян поздравил коллегу с назначением на должность главы МИД ИРИ, пожелав ему успехов при выполнении новой важной миссии.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с повесткой двусторонних отношений Армении и Ирана, подчеркнув готовность обеих сторон прилагать усилия для дальнейшего укрепления дружественных связей и прочного партнерства в сферах, представляющих взаимный интерес.
Мирзоян подчеркнул, что армянская сторона высоко ценит твердую позицию ИРИ относительно нерушимости суверенитета и территориальной целостности РА.