ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 2-ին ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Երեւան է ժամանել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի համատեղ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ արձանագրելով Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ հարաբերությունների խորացող զարգացումը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել խորհրդարանական շփումների ակտիվացման նոր ձեւաչափեր մշակելու առաջարկով:
Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար ու ողջունել ՀՀ ԱԺ նախագահի նախաձեռնությունը: Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումներից` Նիկոլոզ Սամխարաձեն նշել է, որ Վրաստանը սատարում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ հայ-վրացական օրակարգին վերաբերող եւ տարածաշրջանային հետաքրքրություն ներկայացնող տարաբնույթ այլ հարցեր:

Грузия поддерживает подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил на встрече со спикером парламента Армении Аленом Симоняном 2 сентября председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Грузии Николоз Самхарадзе, который прибыл в Ереван с делегацией для участия в совместном заседании постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним отношениям и Комиссии парламента Грузии по внешним отношениям.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента республики, упомянув об углубляющемся развитии отношений между Арменией и Грузией, Симонян выступил с предложением разработать новые форматы для активизации парламентских контактов.
В свою очередь, председатель Комиссии по внешним отношениям парламента Грузии приветствовал инициативу спикера Национального Собрания Армении.
Говоря о региональных процессах, Самхарадзе отметил, что Грузия поддерживает подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном.