Կրեմլը դեռ դիրքորոշում չունի Ռուսաստանի Դաշնությունում չայդրի շարժումն արգելելու հարցում, սակայն այն ամենը, ինչը խանգարում է երկրում ծնելիության աճին, պետք է վերանա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի առաջարկը՝ օրենսդրորեն արգելել այս շարժումը։
«Ոչ», - պատասխանել է Պեսկովը այն հարցին, թե արդյոք Կրեմլը գործնականում աշխատում է առաջարկի վրա։
«Գաղափարը հայտարարվել է երեկ, ուստի այստեղ ոչինչ ասել չեմ կարող։ Միակ բանը, որ բացարձակապես անվիճելի է, այն է, որ ժողովրդագրական խնդիրը մեր առջեւ ծառացած գլխավոր մարտահրավերներից է։ Անշուշտ, ծնելիության բարձրացումը գլխավոր առաջնահերթություններից է ողջ կառավարության և ողջ երկրի աշխատանքում։ Ուստի պետք է արվի այն ամենը, ինչ պետք է արվի ծնելիության բարձրացման համար, եւ այն ամենը, ինչը խանգարում է դրան, բնականաբար, պետք է վերանա մեր կյանքից»,- ասել է նա՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին։
Մատվիենկոն, ավելի վաղ ելույթ ունենալով Եվրասիական կանանց IV ֆորումի նիստերից մեկում, հայտարարել էր, որ չայլդֆրի շարժումը արևմտյան նախագիծ է, որի նպատակն է ոչնչացնել ընտանիքի ինստիտուտը, և պետությունը չի կարող թույլ տալ, որ նման գաղափարախոսություն իրականացվի Ռուսաստանում։

У Кремля пока нет позиции по вопросу о запрете движения чайлдфри в РФ, но все, что мешает повышению рождаемости в стране, должно исчезать. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя предложение спикера Совета Федерации Валентины Матвиенко о законодательном запрете этого движения.
«Нет», - ответил Песков на вопрос, ведется ли в Кремле практическая проработка предложения.
«Вчера была озвучена идея, поэтому я здесь ничего не могу сказать. Единственное, что является абсолютно бесспорным, это то, что демографическая проблема - это один из главных вызовов, который стоит перед нами. Конечно, повышение рождаемости - это один из главных приоритетов в работе всей власти и всей страны. Поэтому все, что нужно делать для повышения рождаемости, должно делать, и все, что мешает этому, конечно, должно из нашей жизни исчезать», - сказал он, отвечая на вопрос ТАСС.
Матвиенко, выступая ранее на одной из сессий IV Евразийского женского форума, заявила, что чайлдфри является западным проектом, нацеленным на разрушение института семьи, и государство не может позволить, чтобы такая идеология реализовывалась в России.