Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին ասել է, որ Վրաստանի ղեկավարությունը երկրի ժողովրդին հեռացնում է ԵՄ-ի անդամակցությունից՝ չնայած վրացի ժողովուրդը ցանկանում է անդամակցել Եվրամիությանը։ Նա ընդգծել է, որ ներկայիս իշխանությունների օրոք երկիրը երբեք չի դառնա ԵՄ անդամ, հաղորդում է SOVA-ն։
Գերչինսկին Վրաստանին թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելը համարում է «իր դիվանագիտական կարիերայի ամենամեծ հաջողություններից մեկը» (14 դեկտեմբերի, 2023 թ.):
Դիվանագետն ասել է, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ամեն ինչ արվել է Վրաստանի դռները բացելու համար՝ ուկրաինացի խիզախ ժողովրդի վաստակի շնորհիվ, «ով պաշտպանում է ոչ միայն իր երկիրը, այլև քաղաքակիրթ աշխարհը»։
«Բայց ի՞նչ եղավ ձեր՝ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալուց հետո։ Բնակչության մեծամասնությունը և ընդդիմադիր կուսակցությունները ցանկանում են անդամակցել Եվրամիությանը, սակայն կառավարությունը հեռացնում է մարդկանց այդ անդամակցությունից։ Վրաստանի կառավարության անդամները հեռու են Եվրամիության արժեքներից։
Ես իսկապես հուսով եմ, որ հոկտեմբերի ընտրություններից հետո մենք կվերադառնանք ԵՄ ճանապարհ, որն այս փուլում կասեցված է։ ԵՄ-ն պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Վրաստանի հետ, եթե այն ունենա ժողովրդավարական կառավարություն։
Բայց եթե այս կառավարությունը խախտում է Եվրամիության հիմնարար սկզբունքները՝ ազատություն, ժողովրդավարություն, օրենքի գերակայություն, մարդու իրավունքներ, ապա, ցավոք, պետք է դա շատ բացահայտ ասեմ՝ Վրաստանը չի դառնա Եվրամիության անդամ»,- ասել է Գերչինսկին։
Դիվանագետը հայտնել է, որ Վրաստանի հարցով խորհրդարանական քննարկումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 8-ին Բրյուսելում։ Ելույթով հանդես կգա ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը և ԵՄ փոխնախագահը։ Հոկտեմբերի 14-ին նախատեսված է ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որում Վրաստանը պաշտոնապես ներառված է ընթացիկ հարցերի օրակարգում։ ԵՄ 27 երկրների նախարարները կքննարկեն Վրաստանում ստեղծված իրավիճակը։
Հոկտեմբերի 17-ին և 18-ին տեղի կունենա Եվրոպայի խորհրդի նիստը, որին նախագահ Շառլ Միշելը կհրավիրի ԵՄ 27 երկրների վարչապետներին և նախագահներին՝ քննարկելու Վրաստանի հարցը։
ԵՄ դեսպանը նշել է, որ առջեւում Վրաստանում ընդլայնման վերաբերյալ զեկույց կա։ Այն կհրապարակվի հոկտեմբերի երկրորդ կեսին։

Pawel Herczynski, the Ambassador of the European Union (EU) to Georgia, has said that the Georgian leadership is pushing the country's people away from EU membership, despite the fact that the Georgian people want to join the EU. Herczynski emphasized that under the current government of Georgia, the country will never become a member of the EU, reports SOVA.
Herczynski considers granting Georgia the EU membership candidate status—on December 14, 2023—as one of the greatest successes of his diplomatic career.
The diplomat said that during the last few months, everything was done to open the doors of Georgia, thanks to the merits of the Ukrainian people, who protect not only their country, but also the civilized world.
But what happened after Georgia received the status of an EU membership candidate? The majority of the population and the opposition parties want to join the EU, but the government is pushing the Georgian people away from that membership. The members of the Georgian government are far from the values of the EU, said the latter’s envoy to Georgia.
Herczynski hopes that after the October elections in Georgia, the latter will be back on the EU road, which is currently suspended. The EU is ready to resume negotiations with Georgia if it has a democratic government, he added.
But if this government violates the EU fundamental principles: freedom, democracy, rule of law, and human rights, then Georgia will not become an EU member, Herczynski said.
The diplomat informed that the EU parliamentary discussions on the matter of Georgia will take place on Tuesday in Brussels. The EU ambassador to Georgia added that there is a report on expansion in Georgia ahead, and it will be issued in the second half of October.