Վրաստանում ԵՄ դեսպան Պավել Գերչինսկին ասել է, որ Վրաստանի ղեկավարությունը երկրի ժողովրդին հեռացնում է ԵՄ-ի անդամակցությունից՝ չնայած վրացի ժողովուրդը ցանկանում է անդամակցել Եվրամիությանը։ Նա ընդգծել է, որ ներկայիս իշխանությունների օրոք երկիրը երբեք չի դառնա ԵՄ անդամ, հաղորդում է SOVA-ն։
Գերչինսկին Վրաստանին թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելը համարում է «իր դիվանագիտական կարիերայի ամենամեծ հաջողություններից մեկը» (14 դեկտեմբերի, 2023 թ.):
Դիվանագետն ասել է, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ամեն ինչ արվել է Վրաստանի դռները բացելու համար՝ ուկրաինացի խիզախ ժողովրդի վաստակի շնորհիվ, «ով պաշտպանում է ոչ միայն իր երկիրը, այլև քաղաքակիրթ աշխարհը»։
«Բայց ի՞նչ եղավ ձեր՝ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալուց հետո։ Բնակչության մեծամասնությունը և ընդդիմադիր կուսակցությունները ցանկանում են անդամակցել Եվրամիությանը, սակայն կառավարությունը հեռացնում է մարդկանց այդ անդամակցությունից։ Վրաստանի կառավարության անդամները հեռու են Եվրամիության արժեքներից։
Ես իսկապես հուսով եմ, որ հոկտեմբերի ընտրություններից հետո մենք կվերադառնանք ԵՄ ճանապարհ, որն այս փուլում կասեցված է։ ԵՄ-ն պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Վրաստանի հետ, եթե այն ունենա ժողովրդավարական կառավարություն։
Բայց եթե այս կառավարությունը խախտում է Եվրամիության հիմնարար սկզբունքները՝ ազատություն, ժողովրդավարություն, օրենքի գերակայություն, մարդու իրավունքներ, ապա, ցավոք, պետք է դա շատ բացահայտ ասեմ՝ Վրաստանը չի դառնա Եվրամիության անդամ»,- ասել է Գերչինսկին։
Դիվանագետը հայտնել է, որ Վրաստանի հարցով խորհրդարանական քննարկումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 8-ին Բրյուսելում։ Ելույթով հանդես կգա ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը և ԵՄ փոխնախագահը։ Հոկտեմբերի 14-ին նախատեսված է ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որում Վրաստանը պաշտոնապես ներառված է ընթացիկ հարցերի օրակարգում։ ԵՄ 27 երկրների նախարարները կքննարկեն Վրաստանում ստեղծված իրավիճակը։
Հոկտեմբերի 17-ին և 18-ին տեղի կունենա Եվրոպայի խորհրդի նիստը, որին նախագահ Շառլ Միշելը կհրավիրի ԵՄ 27 երկրների վարչապետներին և նախագահներին՝ քննարկելու Վրաստանի հարցը։
ԵՄ դեսպանը նշել է, որ առջեւում Վրաստանում ընդլայնման վերաբերյալ զեկույց կա։ Այն կհրապարակվի հոկտեմբերի երկրորդ կեսին։

Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский заявил, что руководство Грузии отдаляет народ страны от членства в ЕС несмотря на то, что он желает членства в Евросоюзе. Он подчеркнул, что при нынешней власти страна никогда не станет членом ЕС, передает SOVA.
«Одним из величайших успехов в своей дипломатической карьере» Герчинский считает предоставление Грузии статуса кандидата (14 декабря 2023 года).
Дипломат заявил, что за последние несколько месяцев было сделано все, чтобы из-за заслуг храброго украинского народа, «который защищает не только свою страну, но и цивилизованный мир», открыть двери для Грузии.
«Но что произошло после того, как вы получили статус кандидата? Большинство населения, оппозиционные партии хотят вступить в Европейский союз, но правительство отстраняет людей от членства в нем. Члены грузинского правительства далеки от ценностей Европейского союза.
Я очень надеюсь, что после октябрьских выборов мы вернемся к пути в ЕС, который был приостановлен на данном этапе. ЕС готов возобновить переговоры с Грузией, если у нее будет демократическое правительство.
Но если это правительство будет нарушать основные принципы Европейского Союза — свободу, демократию, верховенство закона, права человека, то, к сожалению, я должен сказать это очень открыто — Грузия не станет членом Европейского Союза», — заявил Герчинский.
Дипломат сообщил, что 8 октября в Брюсселе состоятся парламентские дебаты по вопросу Грузии. Верховный представитель, вице-президент ЕС выступить с речью. 14 октября намечена встреча глав МИД ЕС, на которой Грузия официально включена в повестку дня по текущим вопросам. Министры 27-ми стран Евросоюза обсудят ситуацию в Грузии.
17 и 18 октября состоится заседания Совета Европы,на котором президент Шарль Мишель предложит премьер-министрам и президентам 27 стран ЕС обсудить вопрос Грузии.
Посол ЕС отметил, что впереди — доклад о расширении по Грузии. Его обнародуют во второй половине октября.