ԱՄՆ եւ Եվրամիության իշխանությունները կոչ են արել հետաքննել բոլոր խախտումները, որոնք թույլ են տրվել Վրաստանում հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը իր հայտարարությունում նշել է, որ միջազգային եւ տեղի դիտորդները «ազատ եւ արդար չեն ճանաչել ընտրությունները»։
«Մենք դատապարտում ենք միջազգային նորմերի բոլոր խախտումները եւ միանում միջազգային եւ տեղի դիտորդների կոչերին՝ իրականացնելու հետաքննություն»,- ասել է Բլինքենը։
Եվրամիության արտաքին գործերի գլխավոր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը մեջբերել է դեմոկրատական ինստիտուների եւ մարդու իրավունքների բյուրոյի եզրակացությունը։ Բյուրոյի կարծիքով՝ «ընտրությունների օրը... բնութագրվել է լարված իրավիճակով, քվեարկության գաղտնիքի հաճախակի խախտումներով եւ մի շարք անհամապատասխանություններով, ինչպես նաեւ  ընտրողներին վախեցնելու եւ պարտադրելու մասին տեղեկություններով»։
«Բացի այդ, դիտորդները նշել են անհավասար պայմանների, բեւեռացված միջավայրի եւ ընտրական գործընթացի վրա օրենսդրական վերջին փոփոխությունների ազդեցության մասին»,- ասել է Բորելը։
Նա Վրաստանի ԿԸՀ-ին եւ իշխանության այլ մարմինների կոչ է արել «կատարել իրենց պարտքը եւ ապահովել օպերատիվ, թափանցիկ եւ անկախ հետաքննություն եւ որոշում կայացնել ընտրական խախտումների հետ կապված»։ «Այդ խախտումները պետք է պարզաբանել եւ վերացնել։ Դա անհրաժեշտ քայլ է ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության վերականգնման առումով»,- հայտնել է Բորելը։
Վրաստանի ԿԸՀ տվյալներով՝ ընտրություններում հաղթել է կառավարող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, որն անվանում են «ռուսամետ» քաղաքական ուժ։ ԿԸՀ-ն տեղեկացրել է, որ կուսակցությունն ստացել է 53,93 տոկոս ձայն։ Խորհրդարան են անցել նաեւ չորս ընդդիմադիր կուսակցություններ, որոնք արեւմտամետ են։ Ընդդիմությունը հրաժարվել է ընդունել ընտրությունների արդյունքները։ «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների» դաշինքի եւ «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչները հրաժարվել են մանդատներից։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հրաժարվել է ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, նա բողոքի կոչեր է արել։

Власти США и Евросоюза призвали провести расследование всех нарушений, допущенных в ходе парламентских выборов в Грузии, прошедших 26 октября.
Государственный секретарь США Энтони Блинкен в своем заявлении отметил, что международные и местные наблюдатели «не признали результаты выборов свободными и справедливыми».
«Мы осуждаем все нарушения международных норм и присоединяемся к призывам международных и местных наблюдателей провести полное расследование всех сообщений о нарушениях, связанных с выборами», — заявил Блинкен.
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, в свою очередь, привел выводы Бюро по демократическим институтам и правам человека, одного из институтов ОБСЕ. По мнению бюро, «день выборов… характеризовался напряженной обстановкой, частыми нарушениями тайны голосования и рядом процедурных несоответствий, а также сообщениями о запугивании и давлении на избирателей».
«Кроме того, наблюдатели отмечали неравные условия, проведении кампании в поляризованной атмосфере и значительную обеспокоенность по поводу влияния недавних законодательных поправок на этот избирательный процесс», — заявил Боррель.
Глава европейской дипломатии призвал Центральную избирательную комиссию Грузии и другие органы власти «выполнить свой долг и обеспечить оперативное, прозрачное и независимое расследование и вынести решения по поводу нарушений, связанных с проведением выборов». «Эти нарушения нужно разъяснить и устранить. Это необходимый шаг к восстановлению доверия к избирательному процессу», — заявил Боррель.
По данным ЦИК Грузии, на выборах в парламент победила правящая партия «Грузинская мечта», которую называют «пророссийской» политической силой. ЦИК сообщил, что партия получила 53,93%. Также в парламент прошли четыре оппозиционные партии, выступающие за большее сближение с Западом. Оппозиция отказалась признать результаты выборов. Представители альянса «Коалиция за перемены» и партии «Единое национальное движение» отказались от мандатов. Президент Грузии Саломе Зурабишвили отказалась признать итоги выборов, она призвала к протестам.