ԱՄՆ եւ Եվրամիության իշխանությունները կոչ են արել հետաքննել բոլոր խախտումները, որոնք թույլ են տրվել Վրաստանում հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը իր հայտարարությունում նշել է, որ միջազգային եւ տեղի դիտորդները «ազատ եւ արդար չեն ճանաչել ընտրությունները»։
«Մենք դատապարտում ենք միջազգային նորմերի բոլոր խախտումները եւ միանում միջազգային եւ տեղի դիտորդների կոչերին՝ իրականացնելու հետաքննություն»,- ասել է Բլինքենը։
Եվրամիության արտաքին գործերի գլխավոր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը մեջբերել է դեմոկրատական ինստիտուների եւ մարդու իրավունքների բյուրոյի եզրակացությունը։ Բյուրոյի կարծիքով՝ «ընտրությունների օրը... բնութագրվել է լարված իրավիճակով, քվեարկության գաղտնիքի հաճախակի խախտումներով եւ մի շարք անհամապատասխանություններով, ինչպես նաեւ  ընտրողներին վախեցնելու եւ պարտադրելու մասին տեղեկություններով»։
«Բացի այդ, դիտորդները նշել են անհավասար պայմանների, բեւեռացված միջավայրի եւ ընտրական գործընթացի վրա օրենսդրական վերջին փոփոխությունների ազդեցության մասին»,- ասել է Բորելը։
Նա Վրաստանի ԿԸՀ-ին եւ իշխանության այլ մարմինների կոչ է արել «կատարել իրենց պարտքը եւ ապահովել օպերատիվ, թափանցիկ եւ անկախ հետաքննություն եւ որոշում կայացնել ընտրական խախտումների հետ կապված»։ «Այդ խախտումները պետք է պարզաբանել եւ վերացնել։ Դա անհրաժեշտ քայլ է ընտրական գործընթացի հանդեպ վստահության վերականգնման առումով»,- հայտնել է Բորելը։
Վրաստանի ԿԸՀ տվյալներով՝ ընտրություններում հաղթել է կառավարող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը, որն անվանում են «ռուսամետ» քաղաքական ուժ։ ԿԸՀ-ն տեղեկացրել է, որ կուսակցությունն ստացել է 53,93 տոկոս ձայն։ Խորհրդարան են անցել նաեւ չորս ընդդիմադիր կուսակցություններ, որոնք արեւմտամետ են։ Ընդդիմությունը հրաժարվել է ընդունել ընտրությունների արդյունքները։ «Կոալիցիա հանուն փոփոխությունների» դաշինքի եւ «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչները հրաժարվել են մանդատներից։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հրաժարվել է ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, նա բողոքի կոչեր է արել։

The US and European Union (EU) authorities have called to investigate all the violations that were carried out in the October 26 parliamentary election in Georgia.
US Secretary of State Antony Blinken noted in his respective statement that the international and local observers "have not declared the result to be free and fair."
"We condemn all contraventions of international norms and join calls from international and local observers for a full investigation of all reports of election-related violations," Blinken added, in particular.
In a separate statement, EU foreign policy chief Josep Borrell quoted the respective conclusion by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. Accordingly, "election day was...marked by a tense environment, with frequent compromises in vote secrecy and several procedural inconsistencies, as well as reports of intimidation and pressure on voters that negatively impacted public trust in the process."
"Moreover, election observers report an uneven level playing field, a divisive campaign in polarised atmosphere and significant concerns over the impact of recent legislative amendments on this election process," Borrell added.
He called on the Central Election Commission (CEC) of Georgia and other relevant authorities to "fulfil their duty to swiftly, transparently and independently investigate and adjudicate electoral irregularities and allegations thereof."
"Those irregularities must be clarified and addressed. That is a necessary step to re-building trust in the electoral process," added the EU foreign policy chief.
According to the CEC of Georgia, the ruling Georgian Dream party, which is called a "pro-Russian" political force, won the parliamentary election in the country. The CEC informed that this party received 53.93 percent of votes. Four pro-Western opposition parties also have won seats in the Georgian parliament. The opposition, however, does not accept the election results. The members of the Coalition for Changes bloc and the United National Movement party have refused their parliamentary mandates. The president of Georgia, Salome Zourabichvili, also has not recognize the election results and called for protests.