Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը համոզված է, որ անգամ հյուսիսկորեական զորքերի ներգրավումը չի օգնի Վլադիմիր Պուտինին Ուկրաինայի դեմ պատերազմում։ Այս մասին Օսթինը հայտնել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար Կիմ Յոն Հյոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, տեղեկացրել է «Европейская правда»-ն։
Նա նշել է, որ հարավկորեացի գործընկերոջ հետ քննարկել է հնարավոր արձագանքն «այս վտանգավոր եւ ապակայունացնող թեժացմանը»։
«Այժմ տվյալներ կան այն մասին, որ Հյուսիսային Կորեան մոտ 10 հազար զինվոր է ուղարկել Ռուսաստանի հարավում ուսանելու համար, եւ այդ զորքերի մի մասն արդեն տեղավորվել է Ուկրաինայի մոտ»,- ասել է Օսթինը։
Նրանք, ըստ Օսթինի, հագել են ռուսական համազգեստ եւ ունեն ռուսական սարքավորումներ։
«Ինձ ավելի շատ անհանգստացնում է, որ Կրեմլը նախատեսում է նրանց օգտագործել Կուրսկի մարզում»,- ավելացրել է Պենտագոնի ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ իզգոյ-պետություն համարվող Հյուսիսային Կորեայի օգնությանը դիմելն ընդգծում է, թե որքան մեծ են Պուտինի խնդիրները։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը գիտակցում է հետեւանքներն ինչպես Եվրոպայի, այնպես էլ Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի անվտանգության համար։
«Պուտինը չի հաղթի Ուկրաինայում անգամ Հյուսիսային Կորեայի օգնությամբ, բայց այդ իրադարձությունները, որոնք խորապես անհանգստացնում են, ընդգծում են Կորեայի Հանրապետության եւ մյուս դաշնակիցների հետ մեր միության կարեւորությունը, որոնք հավատարիմ են անվտանգությանն ու բարգավաճմանը»,- ընդգծել է նա։

Глава Пентагона Ллойд Остин убежден, что даже привлечение северокорейских войск не поможет кремлевскому правителю Владимиру Путину в развязанной им войне против Украины. Об этом Остин заявил на пресс-конференции с министром обороны Южной Кореи Ким Йон Хеном,  сообщает «Европейская правда»
Глава американского оборонного ведомства рассказал, что обсудил со своим южнокорейским коллегой возможную реакцию «на эту опасную и дестабилизирующую эскалацию».
«Сейчас есть данные о том, что Северная Корея отправила около 10 тысяч солдат для обучения на востоке России, и некоторые из этих войск КНДР уже переместились ближе к Украине», – сказал Остин.
По его словам, солдаты КНДР одеты в российскую форму и обеспечены российским оборудованием.
«И меня все больше беспокоит, что Кремль планирует использовать этих северокорейских солдат для поддержки боевых действий России в Курской области», – добавил глава Пентагона.
Он подчеркнул, что обращение за помощью войсками к такому государству-изгою, как Северная Корея, лишь подчеркивает, насколько велики проблемы Путина.
Остин отметил, что США полностью осознают последствия для безопасности как Европы, так и Индо-Тихоокеанского региона.
«Путин не одержит победу в Украине даже с помощью Северной Кореи, но эти события, вызывающие глубокое беспокойство, лишь подчеркивают важность нашего союза с Республикой Кореч и другими союзниками и партнерами, приверженными общей безопасности и процветания», – подчеркнул он.