ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը շիզոֆրենիկական է անվանել Վլադիմիր Զելենսկու այսպես կոչված խաղաղ պլանը, այն խաղաղություն չի բերի Եվրոպային, ինչպես եւ նրա փակուղային այլ բանաձեւերը։
«Վերջերս [Ուկրաինայի] խորհրդարանն արգելել է կանոնիկ Ուկրաինական Ուղղափառ եկեղեցին։ Հիշեցնեմ, որ ՄԱԿ Կանոնադրության առաջին հոդվածը պահանջում է հարգել մարդու իրավունքները, անկախ, ինչպես գրված է այնտեղ, ցեղից, սեռից, լեզվից եւ կրոնից։ Բայց կանոնադրության այդ կոպտագույն խախտման առջեւ Կիեւի ռուսատյաց ռեժիմի կողմից Արեւմուտքը փակում է աչքերը՝ շարունակելով պատրաստել Զելենսկու փակուղային, ես անգամ կասեի՝ բութ «խաղաղության բանաձեւը», որը Ռուսաստանի կապիտուլյացիայի կոչ է անում։ Իսկ մեկ-երկու շաբաթ առաջ այդ քաղաքացին հրապարակել է նույնքան շիզոֆրենիկական «հաղթանակի պլանը»։ Հասկանալի է, ոչ բանաձեւը, ոչ պլանը, ոչ ֆանտազիաները ՆԱՏՕ-ին կամ ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության վերաբերյալ չեն մոտեցնում խաղաղությունը Եվրոպայում»,- նշել է նախարարը Մինսկի եվրասիական անվտանգության 2-րդ միջազգային համաժողովում։
Լավրովի խոսքով՝ կայունությունը Եվրաիայի այդ հատվածում ձեռք կբերվի միայն «երկարատեւ, հուսալի երաշխիքների ապահովման պայմանով անվտանգության ոլորտում»։ «Դե, օրինակ, այն տեսքով, ինչպես դրանք ներկայացվել էին 2021թ. դեկտեմբերի մեր նախաձեռնություններում եւ մերժվել էին Արեւմուտքի կողմից,- շարունակել է նա։- ՆԱՏՕ-ին արդեն քիչ է այս պատերազմը, որը նա սանձազերծել է Ռուսաստանի դեմ Կիեւի անօրինական իշխանության կողմից։ Նրան քիչ է նաեւ ԵԱՀԿ ողջ տարածքը։ Հիմա ԱՄՆ-ը եւ նրա արբանյակները փորձում են դիմակայության ասպարեզ դարձնել ողջ Եվրասիան։ Դաշինքը իր փաստաթղթերում գրել է, որ սպառնալիքներն իր հասցեին բխում են նաեւ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանից, ներառյալ Հարավչինական ծովը, Թայվանի նեղուցը»։
Լավրովն ավելացրել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մտադրվում է հաստատել իր ռազմական գերիշխանությունը ոչ միայն Եվրոպայում, այլեւ Եվրասիայի արեւելքում։ «ՆԱՏՕ-ն ներդրվում է այդ տարածաշրջանում հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան ռազմավարությունների կարգախոսի տակ՝ ջնջելով ներառական մեխանիզմները»,- ամփոփել է նա։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров назвал шизофреническим так называемый мирный план Владимира Зеленского, он не приближает мир в Европе, как и другие его тупиковые формулы.
«Недавно парламент [Украины] запретил каноническую Украинскую православную церковь. Напомню в этой связи, статья первая Устава ООН требует уважать права человека независимо, как там записано, от расы, пола, языка и религии. Но на это грубейшее нарушение устава русофобским, расистским режимом в Киеве Запад закрывает глаза, продолжая продвигать тупиковую, я бы даже сказал тупую, «формулу мира» Зеленского, который взывает к капитуляции России. А пару недель назад этот гражданин обнародовал не менее шизофренический «план победы». Разумеется, ни формула, ни план, ни фантазии о членстве подконтрольной Киеву Украины то в НАТО, то в Евросоюзе не приближают мир в Европе», - отметил министр на пленарном заседании II Минской международной конференции по евразийской безопасности.
По словам Лаврова, стабильность в этой части Евразийского континента будет достигнута только при условии обеспечения «долгосрочных, надежных гарантий в сфере безопасности». «Ну, например, в том виде, как они были изложены в наших инициативах декабря 2021 года и были отвергнуты Западом, - продолжил глава дипведомства. - НАТО уже мало той войны, которую она развязала против России руками незаконной власти в Киеве. Мало ей и всего пространства ОБСЕ. Теперь США и их сателлиты пытаются превратить в арену геополитического противостояния всю Евразию. Альянс записал в свои документы, что угрозы в его адрес исходят также из Азиатско-Тихоокеанского региона, включая Южно-Китайское море, Тайваньский пролив».
Лавров добавил, что Североатлантический альянс вознамерился утвердить свое военное доминирование не только в Европе, но и на востоке Евразии. «НАТО внедряется в этот регион под лозунгом индо-тихоокеанских стратегий, размывая инклюзивные механизмы», - резюмировал он.