«Չոնջո Մեծ թագավոր» նոր ականակիրը, որը հակահրթիռային պաշտպանության Aegis համակարգ ունի, համալրել է Հարավային Կորեայի ռազմածովային ուժերը Պուսանում հատուկ արարողության ժամանակ։ Այս մասին տեղեկացրել է Yonhap գործակալությունը՝ հղում կատարելով հարավկորեացի զինվորականներին։
Նավը կառուցվել է HD Hyundai Heavy Industries ընկերության նավաշինարանում, այն ՌԾՈւ-ին է հանձնվել անցած շաբաթ։ Արարողությունը նշանակում է նավի օգտագործման սկիզբ զինվորականների կողմից, նշել է Yonhap-ը։ Նավն ունի Aegis նորագույն համակարգ, որը թույլ է տալիս ոչ միայն հայտնաբերել եւ հետեւել հրթիռների թռիչքին, այլեւ խփել դրանք։ Նախատեսվում է, որ նավի վրա կտեղադրվեն SM-3 զենիթային հրթիռներ, որոնք կարող են խոցել թիրախները ավելի քան 100 կիլոմետր բարձրությունում։
Նավի ջրատարողությունը 8,2 հազար տոննա է, երկարությունը՝ 170 մետր։ Գործակալությունը նշել է, որ Հարավային Կորեան նախատեսում է ձեռք բերել եւս երեք նավ այս շարքից։
ՌԾՈւ-ն ունի երեք ականակիր Aegis համակարգով՝ «Սեջոն Մեծ թագավոր», «Յուլգոկ Լի Ի», «Սոե Ռյու Սոն Ռյոն»։

Новый эсминец «Король Чонджо Великий», оснащенный системой противоракетной обороны Aegis, был введен в строй военно-морских сил Южной Кореи в ходе специальной церемонии в Пусане. Об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на южнокорейских военных.
Судно было построено на верфи компании HD Hyundai Heavy Industries, военно-морским силам его передали на прошлой неделе. Церемония означала начало использования корабля военными, указывает Yonhap. «Король Чонджо Великий» оснащен новейшей системой Aegis, которая позволяет ему не только обнаруживать и отслеживать полет ракет, но и сбивать их. Планируется, что на корабль будут устанавливаться зенитные ракеты SM-3, которые способны поражать цели на высоте более 100 км.
Водоизмещение судна составляет 8,2 тыс. тонн, длина - 170 м. Агентство указывает, что Южная Корея планирует приобрести еще три корабля этой серии.
На вооружении военно-морских сил стоят три эсминца с системой Aegis: «Король Седжон Великий», «Юльгок Ли И», «Соэ Рю Сон Рён».