Հնդկաստանի անվտանգության սահմանապահ ուժերը (BSF) լրացուցիչ գումարտակներ են տեղակայել Պակիստանի հետ սահմանին անօրինական հատումները կանխելու համար։ Այս մասին տեղեկացրել է PTI գործակալությունը՝ հղում կատարելով ուժային կառույցներում ունեցած աղբյուրներին։
Տեղակայվել է ավելի քան 2 հազար մարդ Պակիստանի հետ միջազգային սահմանի երկայնքով։ Այս որոշումն ընդունվել է 2024թ. ահաբեկչական գրոհների շարքից հետո Ռաջոուրի, Փունչ, Ռեասի, Ուդհամպուր, Կատուա եւ Դոդա օկրուգներում , որոնց հետեւանքով զոհվել է ավելի քան 40 մարդ, ներառյալ ուժային կառույցների 18 ներկայացուցիչ։
Հնդկաստանի անվտանգության սահմանապահ ուժերը պահպանում են միջազգային սահմանի ավելի քան 2 289 կիլոմետր, որն անցնում է Ջամու, Փենջաբ, Ռաջաստհան եւ Գուջարաթ տարածաշրջանով երկրի արեւմուտքում։ Ջամուին բաժին է ընկնում այդ սահմանի 485 կիլոմետրը՝ թավ անտառներով եւ լեռնային տեղանքով։ Այս շրջանում տեղակայված է BSF-ի ընդհանուր ամամբ մոտ 10 գումարտակ։
Հնդկաստանի եւ Պակիստանի միջեւ փաստացի սահմանը անցնում է այսպես կոչված վերահսկման գծով՝ սահմանազատիչ գիծ 740 կիլոմետր երկարությամբ Ջամուի եւ Քաշմիրի տարածքում։ Սահմանային վեճը պետությունների միջեւ շարունակվում է 1947 թվականից, երբ Բրիտանական Հնդկաստանը, անկախություն ստանալով, բաժանվեց երկու պետության կրոնական հատկանիշով։ Այժմ Քաշմիրում չկա պաշտոնական պետական սահման։ Հնդկական մասում ակտիվորեն գործում են խմբավորումներ, որոնք կողմ են երկրից տարածքի անջատմանը։ Նյու Դելին Իսլամաբադին մեղադրում է ծայրահեղականներին աջակցելու մեջ, վերջինը հերքում է այդ մեղադրանքները։

Пограничные силы безопасности (BSF) Индии развернули два дополнительных батальона в регионе Джамму на границе с Пакистаном для защиты от незаконных пересечений границы. Об этом сообщило агентство PTI со ссылкой на источники в силовых структурах.
По их данным, развертывание включает более 2 тыс. человек и направлено на укрепление второй линии обороны за существующими позициями BSF вдоль международной границы с Пакистаном. Решение об усилении этой границы было принято после серии террористических атак в округах Раджоури, Пунч, Реаси, Удхампур, Катуа и Дода в 2024 году, в результате которых погибли более 40 человек, включая 18 представителей силовых структур.
Пограничные силы безопасности Индии охраняют более 2 289 км международной границы, которая проходит вдоль региона Джамму, Пенджаба, Раджастхана и Гуджарата на западе страны. На регион Джамму приходится 485 км этой границы с густыми лесами и горной местностью. Всего в этом районе развернуто около 10 батальонов BSF.
Фактическая граница между Индией и Пакистаном проходит по так называемой линии контроля - демаркационной линии протяженностью 740 км, находящейся на территории Джамму и Кашмир. Пограничный спор между государствами продолжается с 1947 года, когда Британская Индия, получив независимость, разделилась на два государства по религиозному признаку. Сейчас в Кашмире нет официальной государственной границы. В индийской части активно действуют группировки, выступающие за отделение территории от страны. Нью-Дели обвиняет Исламабад в поддержке экстремистов, он отвергает эти обвинения.