Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երկրի խորհրդարանում անվստահության պատմական քվեով Միշել Բարնիեի կառավարության տապալումից հետո հինգշաբթի սկսել է նոր վարչապետի որոնումները՝ կանխելու համար Ֆրանսիայում քաղաքական ցնցումների խորացումը, գրում է France 24-ը։
ժամանակակից Ֆրանսիայի ամենակարճ ժամկետով վարչապետ նշանակված Բարնիեն հանդիպել է Մակրոնի հետ Ելիսեյան պալատում, որպեսզի հրաժարական տա:
Քվեարկությունը 1962 թվականին Շառլ դը Գոլը նախագահության օրոք Ժորժ Պոմպիդուի կառավարության պարտությունից ի վեր անվստահության առաջին հաջողված քվեն էր։
Մակրոնը պետք է հանդիպեր խորհրդարանի վերին և ստորին պալատների խոսնակներին՝ նախքան ժողովրդին ելույթ ունենալը 19:00-ին:
Ենթադրվում է, որ նախագահը շտապում է նոր վարչապետ նշանակել՝ քաղաքական վակուումից խուսափելու համար, նշել են Ֆրանսպրես գործակալության բազմաթիվ աղբյուրներ:
Մակրոնի համար, որը շաբաթ օրը հյուրընկալելու է համաշխարհային առաջնորդներին, նրանց թվում՝ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին, 2019 թվականին ավերիչ հրդեհից հետո վերանորոգված Փարիզի Աստվածամոր տաճարի բացման արարողության առթիվ, առավել կարևոր է սահմանափակել քաղաքական քաոսի ցանկացած տպավորություն:

French President Emmanuel Macron on Thursday engaged in a search for a new prime minister to prevent France's political turmoil from deepening after Michel Barnier's government was toppled in a historic vote of no confidence in parliament, France 24 wrote.
Barnier, who became the shortest-serving prime minister in modern France, met Macron at the Elysee Palace to resign after a defeat in parliament on Wednesday forced his government to step down.
The vote was the first successful no-confidence motion since the defeat of Georges Pompidou's government in 1962, when Charles de Gaulle was president.
Macron was due to meet the speakers of the upper and lower houses of parliament before addressing the nation at 19:00 GMT.
Multiple AFP sources said the president is believed to be in a rush to appoint a new prime minister to avoid a political vacuum.
It is all the more important for Macron, who will host world leaders including US President-elect Donald Trump on Saturday at the opening of Notre Dame de Paris cathedral in Paris after the devastating 2019 fire, to limit any impression of political chaos, the media outlet emphasized.