Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը երկրի խորհրդարանում անվստահության պատմական քվեով Միշել Բարնիեի կառավարության տապալումից հետո հինգշաբթի սկսել է նոր վարչապետի որոնումները՝ կանխելու համար Ֆրանսիայում քաղաքական ցնցումների խորացումը, գրում է France 24-ը։
ժամանակակից Ֆրանսիայի ամենակարճ ժամկետով վարչապետ նշանակված Բարնիեն հանդիպել է Մակրոնի հետ Ելիսեյան պալատում, որպեսզի հրաժարական տա:
Քվեարկությունը 1962 թվականին Շառլ դը Գոլը նախագահության օրոք Ժորժ Պոմպիդուի կառավարության պարտությունից ի վեր անվստահության առաջին հաջողված քվեն էր։
Մակրոնը պետք է հանդիպեր խորհրդարանի վերին և ստորին պալատների խոսնակներին՝ նախքան ժողովրդին ելույթ ունենալը 19:00-ին:
Ենթադրվում է, որ նախագահը շտապում է նոր վարչապետ նշանակել՝ քաղաքական վակուումից խուսափելու համար, նշել են Ֆրանսպրես գործակալության բազմաթիվ աղբյուրներ:
Մակրոնի համար, որը շաբաթ օրը հյուրընկալելու է համաշխարհային առաջնորդներին, նրանց թվում՝ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին, 2019 թվականին ավերիչ հրդեհից հետո վերանորոգված Փարիզի Աստվածամոր տաճարի բացման արարողության առթիվ, առավել կարևոր է սահմանափակել քաղաքական քաոսի ցանկացած տպավորություն:

Президент Франции Эммануэль Макрон в четверг занялся поисками нового премьер-министра, чтобы предотвратить углубление политических потрясений во Франции после того, как правительство Мишеля Барнье было свергнуто в результате исторического вотума недоверия в парламенте, пишет France 24.
Барнье, ставший премьер-министром с самым коротким сроком полномочий в современной Франции, встретился с Макроном в Елисейском дворце, чтобы подать в отставку после того, как поражение в парламенте в среду вынудило его правительство уйти в отставку.
Это голосование стало первой успешной акцией по выражению недоверия после поражения правительства Жоржа Помпиду в 1962 году, когда президентом был Шарль де Голль.
Макрон должен был встретиться со спикерами верхней и нижней палат парламента, прежде чем выступить с обращением к нации в 19:00 по Гринвичу.
По словам многочисленных источников AFP, президент, как полагают, торопится назначить нового премьера, чтобы избежать политического вакуума.
Для Макрона, который в субботу примет мировых лидеров, включая избранного президента США Дональда Трампа, на открытии собора Парижской Богоматери в Париже после разрушительного пожара 2019 года, тем более важно ограничить любое впечатление о политическом хаосе, подчеркивает СМИ.