Ամերիկացի զինվորականները Սիրիայում օգնել են դաշնակցային կազմավորումներին զբաղեցնել մի շաք ռազմավարական դիրքեր երկրի տարածքում՝ զինված ընդդիմության կողմից երկրի զավթումից հետո։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացրել է The Washington Post (WP) ամերիկյան թերթը։
Պարբերականի աղբյուրի խոսով՝ «ԱՄՆ ուժերը՝ 800 զինվորական, որոնք գտնվում են Սիրիայի արեւելյան մասի տարբեր կետերում, համակարգել են դաշնակցային կազմավորումների գործողությունները եւ նրանց թույլ տվել զավթել ռազմավարական կարեւոր տարածքներ, որը երկար տարիներ պահում էին [Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար] Ասադը եւ Իրանը»։ Ամերիկյան կողմը «հարեւան Իրաքին կոչ է արել թույլ չտալ այնտեղ գտնվող իրանական եւ Իրանի կողմից աջակցվող ռազմական կազմավորումներին հատել Սիրիայի սահմանը»։
Թերթը նաեւ նշել է, որ ամերիկյան ուժերն այժմ կենտրոնացել են այն բանի վրա, որպեսզի թույլ չտան «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը «օգտվել քաոսից»։
Պենտագոնի մամուլի քարտուղարի տեղակալ Սաբրինա Սինգհը ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ-ը այժմ չի նախատեսում ավելացնել իր զորքերի թվաքանակը Սիրիայում։ «Ուժերի դասավորությունը մնում է նախկինը»։

Американские военные в Сирии после ее захвата вооруженной оппозицией помогли союзным формированиям занять ряд стратегически важных позиций на территории страны. Об этом сообщила в понедельник американская газета The Washington Post (WP).
По словам источников издания, «силы США, составляющие около 800 военных, находящихся в различных точках в восточной части Сирии, координировали действия союзных формирований и позволили им захватить стратегически важную территорию, которую в течение многих лет удерживали [бывший президент Сирии Башар] Асад и Иран». Кроме того, как уточнили источники, американская сторона «призвала соседний Ирак не позволить находящимся там иранским и поддерживаемым Ираном военным формированиям пересечь границу с Сирией».
В публикации также утверждается, что американские силы сейчас сосредоточены на том, чтобы не дать террористической группировке «Исламское государство» «воспользоваться хаосом» в Сирии.
Заместитель пресс-секретаря Пентагона Сабрина Сингх ранее сообщила, что США сейчас не планируют наращивать численность своих войск в Сирии. Как она уточнила, применительно к этой стране «расстановка сил сохраняется прежней».