Ղազախստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել պետական գաղտնիքի մասին օրենքում փոփոխություններին։ Փաստաթղթով առաջարկվում է, ի թիվս այլ բաների, գաղտնիացնել նախկին նախագահների և նրանց ընտանիքների անդամների առողջության և անձնական կյանքի մասին տեղեկությունները։ Այս մասին հայտնում է Ազատություն ռադիոկայանի ղազախական ծառայությունը։
Այս փոփոխությունը կատարվել է Մաժիլիսում (խորհրդարանի ստորին պալատում) օրինագծի քննարկման ժամանակ։ Գործող օրենքով գաղտնի են միայն Ղազախստանի ներկայիս նախագահի և նրա ընտանիքի անդամների առողջության և ընտանիքի մասին տեղեկությունները։ Սենատը (խորհրդարանի վերին պալատը) հաստատել է փաստաթուղթը, և այն ուղարկվել է նախագահին ստորագրման։
«Սրանք առողջապահական տվյալներ են։ Ղազախստանում յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի գաղտնիության իրավունք։ Սա պայմանավորված է առողջական խնդիրներով և ախտորոշմամբ: Շատ երկրներում նախագահների առողջության մասին տվյալները գաղտնի են»,- պատգամավոր Այգուլ Կապբարովայի խոսքերն է մեջբերում Informburo-ն։
Նուրսուլթան Նազարբաևը հրաժարական տվեց Ղազախստանի նախագահի պաշտոնից 2019 թվականի մարտի 19-ին՝ իշխանությունը փոխանցելով Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին և պահպանելով լայն լիազորություններ։ Սակայն մի քանի տարի անց նախկին նախագահին զրկեցին լիազորություններից ու արտոնություններից։ Այսպիսով, 2022 թվականի հունվարին, բողոքի ցույցերի ֆոնին, օրենք ընդունվեց, որը վերացնում էր Նազարբաևի ցմահ նախագահությունն Անվտանգության խորհրդում։ 2023 թվականին Տոկաևը ստորագրել է օրենք, որով նախկին նախագահը զրկվել է «Էլբասի» կարգավիճակից, ազգին դիմելու և պետական մարմիններին ու պաշտոնյաներին առաջարկություններ անելու իրավունքից։

Парламент Казахстана одобрил поправки в закон о государственных секретах. Документом предлагается засекретить в том числе сведения о состоянии здоровья и личной жизни экс-президентов и членов их семей. Об этом сообщает казахская служба Радио Свобода/Азаттык.
Такую поправку внесли во время рассмотрения проекта закона в Мажилисе (нижней палате парламента). Согласно действующему закону, секретной является только информация о здоровье и семье действующего президента Казахстана и членов его семьи. Сенат (верхняя палата парламента) одобрил документ, он направлен на подписание президенту.
«Это данные о здоровье. Любой гражданин в Казахстане имеет право на частную жизнь. Это связано с проблемами со здоровьем, диагнозами. Во многих странах данные о здоровье президентов конфиденциальны», – цитирует слова депутата Айгуль Капбаровой издание Informburo.
Нурсултан Назарбаев ушел в отставку с поста президента Казахстана 19 марта 2019 года, передав власть Касым-Жомарту Токаеву и сохранив за собой широкие полномочия. Однако спустя несколько лет бывшего президента лишили полномочий и привилегий. Так, в январе 2022 года на фоне протестов был принят закон, отменяющий пожизненное председательство Назарбаева в Совете безопасности. В 2023 году Токаев подписал закон, которым бывшего президента лишили статуса «Елбасы», права обращаться к нации и выступать с предложениями к государственным органам и чиновникам.