Եվրամիության կարգավորիչները երեքշաբթի հայտարարել են, որ իրենք հետաքննում են, թե արդյոք չինական TikTok հարթակը խախտել է դաշինքի թվային կանոնները՝ չկարողանալով կառավարել Ռումինիայի նախագահական ընտրությունների ռիսկերը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Եվրահանձնաժողովն ուժեղացրել է տեսահոլովակի տարածման հանրաճանաչ հարթակի նկատմամբ վերահսկողությունը, երբ Ռումինիայի բարձրագույն դատարանը չեղյալ է համարել քվեարկության առաջին փուլի արդյունքները, որի արդյունքում հաղթել է ցածր վարկանիշ ունեցող թեկնածուն:
Դատարանը աննախադեպ որոշում է ընդունել, երբ Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի իշխանությունները գաղտնազերծել են փաստաթղթեր, որոնցում նշվում է, որ թեկնածու Կալին Գեորգեսկուին գովազդելու համար Ռուսաստանը սոցիալական ցանցերում «զանգվածային արշավ է կազմակերպել»:
«Հաշվի առնելով լուրջ նշանները, որ օտարերկրյա դերակատարները TikTok-ի միջոցով միջամտել են Ռումինիայի նախագահական ընտրություններին, այժմ մանրակրկիտ հետաքննում ենք՝ արդյոք TikTok-ը խախտել է թվային ծառայությունների օրենքը՝ չկարողանալով վերացնել նման ռիսկերը: Պետք է միանգամայն հստակ լինի, որ ԵՄ-ում բոլոր առցանց հարթակները, ներառյալ Tik Tok-ը, պատասխանատվության են ենթարկվելու»,-ասված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Ռումինիայի Սահմանադրական դատարանը ՝ Ռուսաստանի միջամտության մեղադրանքներից հետո չեղյալ էր հայտարարել երկրի ընթացիկ նախագահական ընտրությունների արդյունքները և վճռել էր, որ ամբողջ գործընթացը պետք է վերսկսվի: Ռուսաստանը հերքում է գործընթացին որևէ միջամտություն:
Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը պետք է անցկացվեր դեկտեմբերի 8-ին։ Ավելի վաղ Եվրամիությունը հանձնարարել էր TikTok սոցիալական ցանցին սառեցնել Ռումինիայի ընտրություններին առնչվող տվյալները։

Регулирующие органы Европейского союза заявили во вторник, что они расследуют, нарушила ли китайская платформа TikTok свод цифровых правил блока, не сумев справиться с рисками для президентских выборов в Румынии, сообщает Associated Press.
Европейская комиссия усилила проверку популярной платформы для обмена видео после того, как верховный суд Румынии отменил результаты первого тура голосования, в результате которого победителем стал не самый известный кандидат.
Суд принял свое беспрецедентное решение после того, как власти Европейского союза и страны-члена НАТО рассекретили документы, в которых утверждается, что Россия «организовала масштабную кампанию» в социальных сетях для продвижения  кандидата Кэлина Джорджеску.
«Учитывая серьезные признаки того, что иностранные субъекты вмешивались в президентские выборы в Румынии с помощью TikTok, мы сейчас тщательно расследуем, нарушил ли TikTok Закон о цифровых услугах, не сумев устранить такие риски. Должно быть предельно ясно, что в ЕС все онлайн-платформы, включая Tik Tok, должны быть привлечены к ответственности», - говорится в заявлении главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Ранее Конституционный суд Румынии аннулировал результаты текущих президентских выборов в стране после обвинений во вмешательстве России и  постановил, что весь процесс должен быть проведен повторно. Россия отрицает какое-либо вмешательство в процесс.
Второй тур президентских выборов должен был состояться  8 декабря. Ранее Европейский союз приказал социальной сети TikTok заморозить данные, связанные с выборами в Румынии․