Եվրամիության կարգավորիչները երեքշաբթի հայտարարել են, որ իրենք հետաքննում են, թե արդյոք չինական TikTok հարթակը խախտել է դաշինքի թվային կանոնները՝ չկարողանալով կառավարել Ռումինիայի նախագահական ընտրությունների ռիսկերը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Եվրահանձնաժողովն ուժեղացրել է տեսահոլովակի տարածման հանրաճանաչ հարթակի նկատմամբ վերահսկողությունը, երբ Ռումինիայի բարձրագույն դատարանը չեղյալ է համարել քվեարկության առաջին փուլի արդյունքները, որի արդյունքում հաղթել է ցածր վարկանիշ ունեցող թեկնածուն:
Դատարանը աննախադեպ որոշում է ընդունել, երբ Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի իշխանությունները գաղտնազերծել են փաստաթղթեր, որոնցում նշվում է, որ թեկնածու Կալին Գեորգեսկուին գովազդելու համար Ռուսաստանը սոցիալական ցանցերում «զանգվածային արշավ է կազմակերպել»:
«Հաշվի առնելով լուրջ նշանները, որ օտարերկրյա դերակատարները TikTok-ի միջոցով միջամտել են Ռումինիայի նախագահական ընտրություններին, այժմ մանրակրկիտ հետաքննում ենք՝ արդյոք TikTok-ը խախտել է թվային ծառայությունների օրենքը՝ չկարողանալով վերացնել նման ռիսկերը: Պետք է միանգամայն հստակ լինի, որ ԵՄ-ում բոլոր առցանց հարթակները, ներառյալ Tik Tok-ը, պատասխանատվության են ենթարկվելու»,-ասված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Ռումինիայի Սահմանադրական դատարանը ՝ Ռուսաստանի միջամտության մեղադրանքներից հետո չեղյալ էր հայտարարել երկրի ընթացիկ նախագահական ընտրությունների արդյունքները և վճռել էր, որ ամբողջ գործընթացը պետք է վերսկսվի: Ռուսաստանը հերքում է գործընթացին որևէ միջամտություն:
Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը պետք է անցկացվեր դեկտեմբերի 8-ին։ Ավելի վաղ Եվրամիությունը հանձնարարել էր TikTok սոցիալական ցանցին սառեցնել Ռումինիայի ընտրություններին առնչվող տվյալները։

European Union regulators said Tuesday they are investigating whether Chinese platform TikTok violated the bloc's set of digital rules by failing to manage risks to Romania's presidential election, the Associated Press reported.
The European Commission stepped up its scrutiny of the popular video-sharing platform after Romania's supreme court overturned the results of the first round of voting, which resulted in the winner being a lesser-known candidate.
The court made its unprecedented decision after authorities in the European Union and the NATO member country declassified documents alleging that Russia “organized a large-scale campaign” on social media to promote candidate Calin Georgescu.
“Given the strong indications that foreign actors interfered in Romania's presidential election through TikTok, we are now thoroughly investigating whether TikTok violated the Digital Services Law by failing to address such risks. It must be very clear that all online platforms, including Tik Tok, must be held accountable in the EU,” European Commission head Ursula von der Leyen said in a statement.
Earlier, Romania's Constitutional Court annulled the results of the country's ongoing presidential election following allegations of Russian interference and ruled that the entire process should be rerun. Russia has denied any interference in the process.
The second round of the presidential election was to be held on December 8. Earlier, the European Union ordered the social network TikTok to freeze data related to the Romanian election․