Հունաստանը նախատեսում է ավարտել հակաօդային պաշտպանության գմբեթի ստեղծումը մինչև 2026թ.-ի ամառ: Այս մասին հաղորդում է հունական ERT News հեռուստաալիքը։
Նրա խոսքով, Հունաստանի կառավարության նիստից հետո ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը, ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Դիմիտրիոս Հուպիսի ուղեկցությամբ, մեկ ժամով տեղեկացրել է վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսին՝ այսպես կոչված հակաօդային հակաբալիստիկ գմբեթ ստեղծելու միջոցով երկրի պաշտպանունակության ամրապնդման մասին։
Նրա խոսքով, Դենդիասը վարչապետին նախանշել է հակաօդային պաշտպանության գմբեթի մշակման երեք հիմնական փուլ. Առաջին փուլը վերաբերում է նոր ուժային կառուցվածքին, որն ակնկալվում է ավելացնել հակաօդային պաշտպանության հրամանատարություն: Այն պատասխանատու է լինելու գմբեթի գործառնական գործունեության համար։ Ռազմական աղբյուրների համաձայն՝ նոր հրամանատարությունն ուղղակիորեն կզեկուցվի Ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբին և կհամալրվի բանակի բոլոր երեք ճյուղերի սպաներով: Երկրորդ փուլը կներառի այն երկրների ընկերությունների կողմից ներկայացված առաջարկների արագ գնահատումը, որոնց հետ Հունաստանն ավանդաբար համագործակցում է: Ֆրանսիան, Իսրայելը, Մեծ Բրիտանիան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են իրենց առաջարկներն ուղարկել ՀՕՊ համակարգերի, ռադարների, սենսորների և հակաօդային պաշտպանության գմբեթի բոլոր այլ տարրերի վերաբերյալ։ Այս փուլը նախատեսվում է ավարտել 2025 թվականի առաջին կիսամյակում։
Գործառնական գնահատումից, պայմանագրեր կնքելուց և այլնից հետո երրորդ և հատկապես կարևոր փուլը համակարգերի տեղադրումն է սկզբնական շրջանում Եվրոսի շրջանում՝ հունա-թուրքական ցամաքային սահմանի տարածքում և Էգեյան ծովի արևելյան կղզիներում, ինչպես նաև բոլոր մյուս ոլորտներում, որտեղ, երկրի ռազմական ղեկավարության կարծիքով, կան կրիտիկական ենթակառուցվածքներ։ Համակարգի գործարկումը պետք է տեղի ունենա մոտ 2026 թվականի ամռանը, նշել է ERT-News-ը։

Greece plans to complete the creation of an air defense dome by the summer of 2026, reports ERT News television of the country.
After the meeting of the Greek government, Minister of National Defense Nikos Dendias informed Prime Minister Kyriakos Mitsotakis about the strengthening of the country's defense capability by creating an “anti-aircraft anti-ballistic dome.”
Dendias outlined to the PM three main phases of the development of this air defense dome.
The first phase shall be a new force structure which is expected to add an air defense command, which will be responsible for the operation of this dome.
The second phase will include a quick evaluation of proposals from countries with which Greece traditionally cooperates. France, Israel, the UK, and the US are preparing to send their proposals for air defense systems, radars, sensors, and all other elements of this air defense dome. This phase is planned to be completed in the first half of 2025.
An after operational assessment, contracting, etc., the third—and most important—phase is the deployment of systems initially in the Maritsa River region—in the area of the Greek-Turkish land border—and in the eastern Aegean islands, as well as in all other areas where, according to the Greek military leadership, there are critical infrastructures.