Կանադան դիտարկում է ԱՄՆ-ի մի շարք ապրանքների, այդ թվում՝ նարնջի հյութի նկատմամբ պատասխան մաքսատուրքերի սահմանման հնարավորությունը, եթե նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը 25 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանի երկրի հյուսիսից ներկրվող ապրանքների վրա։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ներին։
Նարնջի հյութը հիմնականում արտադրվում է Թրամփի հայրենի Ֆլորիդայում: Դիտարկվող մյուս իրերից են կերամիկական արտադրանքները, որոշ պողպատե արտադրանքներ, ապակյա և մի շարք պլաստիկե իրեր՝ հաղորդում է The Globe and Mail-ը:
Թերթը հայտնել է, որ պատասխան հարվածնի հնարավոր թիրախների ցանկը վերջնական չէ։ Նոյեմբերին Թրամփը խոստացել էր, որ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում իր առաջին օրը բարձր մաքսատուրքեր կսահմանի Կանադայից և Մեքսիկայից ներկրվող բոլոր ապրանքների վրա, եթե երկու երկրները չկարողանան դադարեցնել միգրանտների հոսքը և ֆենտանիլ թմրանյութի ներմուծումը։
Այդ ժամանակից ի վեր Կանադայի դաշնային և նահանգային կառավարությունները քայլեր են ձեռնարկել և խստացրել սահմանային հսկողությունը: Նրանք նաև հանդիպել են Թրամփի վարչակազմի պոտենցիալ առանցքային պաշտոնյաների հետ: Սակայն Թրամփը դեռ չի նշել՝ արդյոք կփոխի իր դիրքորոշումը մաքսատուրքերի վերաբերյալ, թե ոչ։

Канада рассматривает возможность введения ответных пошлин на ряд продуктов из США, включая апельсиновый сок, в случае, если избранный президент Дональд Трамп введет 25-процентные пошлины на товары, импортируемые с севера страны, сообщает Reuters со ссылкой на местные СМИ.
Апельсиновый сок в основном производится в родном штате Трампа Флориде. Среди других рассматриваемых товаров - керамические изделия, некоторые изделия из стали, стеклянная посуда и множество пластмассовых изделий, сообщает The Globe and Mail со ссылкой на высокопоставленный правительственный источник.
Газета сообщила, что список возможных целей для нанесения удара возмездия не является окончательным.
В ноябре Трамп пообещал, что в свой первый день на посту президента США он введет высокие пошлины на все товары, импортируемые из Канады и Мексики, если эти две страны не смогут остановить поток мигрантов и ввоз наркотика фентанила.
С тех пор федеральное правительство и правительства провинций Канады начали действовать и усилили контроль на границах. Они также встретились с вероятными ключевыми должностными лицами в администрации Трампа. Но Трамп пока не сообщил, изменит ли он свою позицию по пошлинам.