ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմը վերանայում է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սկսած պատերազմին վերջ տալու իր մոտեցումը։ Այս մասին հայտնում է բրիտանական Financial Times թերթը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հրատարակությունը զրուցել է անանուն եվրոպացի պաշտոնյաների հետ, ովքեր վերջին շաբաթներին Թրամփի թիմի հետ քննարկում էին պատերազմի հնարավոր ավարտը: Նրանց խոսքով՝ բանակցությունների ընթացքում պարզ է դարձել, որ ԱՄՆ-ի ընտրված նախագահի դաշնակիցները դեռ չեն որոշել՝ ինչպես կարգավորել այս հակամարտությունը։
«Թրամփի ողջ թիմը տարված է ուժով և ուժեղ տեսք ունենալով, ուստի նրանք վերանայում են Ուկրաինայի նկատմամբ իրենց մոտեցումները»,- ասել է FT-ի աղբյուրներից մեկը։ Թրամփի գալիք վարչակազմը մտավախություն ունի, որ Ուկրաինայի վերաբերյալ իրենց որոշումները կարող են համեմատվել ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենի օրոք Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի «աղետալի» դուրսբերման հետ՝ փոխանցում է DW-ն։
Դոնալդ Թրամփը և նրա համախոհները վերջին օրերին քննարկել են, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը կհաջողվի ավարտել ԱՄՆ նորընտիր նախագահի երդմնակալությունից հետո մի քանի ամսվա ընթացքում։ Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Թրամփը խոստացել էր հակամարտությունը դադարեցնել «24 ժամվա ընթացքում»։
Թրամփն այժմ ենթադրում է է, որ առաջիկա կես տարում բանակցություններ կվարի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Իր հերթին, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի գծով հատուկ բանագնացի պաշտոնում նորընտիր նախագահի կողմից առաջադրված Քիթ Քելլոգն ասել է, որ Թրամփը կկարողանա «ընդունելի լուծում» առաջարկել՝ «մոտ ապագայում» պատերազմը դադարեցնելու համար։ Ըստ Քելլոգի՝ կարող է սահմանվել 100-օրյա ժամկետ։

Команда избранного президента США Дональда Трампа пересматривает подход к завершению войны России против Украины, сообщила британская газета Financial Times со ссылкой на источники.
Издание побеседовало с неназванными европейскими чиновниками, которые в последние недели обсуждают с командой Трампа возможное завершение войны. По их словам, в ходе переговоров выяснилось, что соратники избранного президента США еще не решили, как урегулировать этот конфликт.
«Вся команда Трампа помешана на силе и на том, чтобы выглядеть сильной, поэтому они пересматривают подход к Украине», - сказал один из собеседников FT. Будущая администрация Трампа опасается, что их решения по Украине могут сравнить с «катастрофическим» выводом американских войск из Афганистана при действующем президенте США Джо Байдене, добавил он, передает DW.
Дональд Трамп и его соратники, отмечает FT, в последние дни заговорили, что войну между Россией и Украиной удастся завершить в течение нескольких месяцев после инаугурации избранного президента США. В ходе предвыборной кампании Трамп обещал закончить конфликт за «24 часа».
Трамп теперь предполагает, что в ближайшие полгода проведет переговоры с президентом РФ Владимиром Путиным. В свою очередь Кит Келлог, номинированный избранным президентом на должность спецпосланника по Украине и России, заявил, что Трамп сможет предложить «приемлемое решение» для окончания войны «в ближайшее время». По словам Келлога, здесь может быть установлен срок в 100 дней.