Իսրայելի ընդդիմության առաջնորդ Յաիր Լապիդը երկուշաբթի օրը կոչ է արել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին և նրա կառավարությանը հրաժարական տալ այն բանից հետո, երբ երկրի պաշտպանության ղեկավար Հերցի Հալևին հրաժարական է տվել կապված 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հարձակման հետ։ ԱՅս մասին հայտնում է AFP-ն։
Լապիդի խոսքով՝ Հերցի Հալևիի հրաժարականն իրեն պատիվ է բերում։
«Ժամանակն է, որ նրանք՝ վարչապետն ու նրա ողջ աղետալի կառավարությունը, ստանձնեն պատասխանատվությունը և հրաժարական տան»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Իսրայելի զինված ուժերի ղեկավար գեներալ-մայոր Հերցի Հալևին երկուշաբթի օրը հրաժարական էր տվել՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հարձակման ժամանակ գործողության ձախողման համար պատասխանատվության պատճառով։
Իր հրաժարականի նամակում Հալևին ասել է, որ հեռանում է բանակի ձախողման պատասխանատվությունը ընդունելու պատճառով։
«Ընդունելով հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակի ձախողման համար իմ պատասխանատվությունը այն ժամանակ, երբ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հասավ ուշագրավ հաջողությունների և վերականգնեց Իսրայելի զսպվածության պոտենցիալն ու հզորությունը, ես խնդրում եմ ավարտել իմ պաշտոնավարման ժամկետը 2025 թվականի մարտի 6-ին։ Այս որոշումը կայացվել է վաղուց։
Այժմ, երբ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հաղթում է պատերազմի բոլոր թատերաբեմերում, և ձեռք է բերվել պատանդների վերադարձի ևս մեկ պայմանավորվածություն, ժամանակը եկել է»,- ասվում է Հալևիի հայտարարության մեջ։

Israeli opposition leader Yair Lapid called on the country's Prime Minister Benjamin Netanyahu and his government to resign on Monday after the country's army chief Herzi Halevy resigned over the October 7, 2023 attack by Palestinian group Hamas, AFP reported.
According to Lapid, Herzi Halevi's resignation honors him.
“Now it is time for them to take responsibility and resign - the prime minister and his entire disastrous government,” he said.
Earlier,  Israel's military chief of staff, Major General Herzi Halevi, resigned on Monday over his responsibility for the failure of the operation during the October 7, 2023 attack by the Palestinian group Hamas.
In his resignation letter, Halevi said he was leaving in recognition of his responsibility for the failure of the military) on October 7, 2023.
“In recognition of my responsibility for the IDF's failure on October 7, and at a time when the IDF has achieved outstanding successes and restored Israel's deterrence capability and power, I am requesting that my term of office end on March 6, 2025. This decision was made long ago.
Now, with the IDF gaining the upper hand in all theaters of operations and with another hostage return agreement in place, the time has come,” Halevy's statement said.