«Մենք` ֆրանսիացիներս պետք է հպարտություն զգանք, որ նման օրենք ենք ընդունում: Պատվի առնելով հայ ժողովրդին` մենք այդկերպ նպաստում ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի հաշտեցման գործընթացին»: Այդ մասին դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկումների ընթացքում հայտարարել է իշխող «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կոսւակցության պատգամավոր Քրիստիան Էստրոզին:
« Ես չեմ տեսնում փաստարկներ տվյալ օրինագծի դեմ: Պատմաբանները մեզ ասում են, որ կազմակերպված սպանդ է եղել ազգային հողի վրա: Այս օրենքն ասում է, որ չի կարելի թքել հայերի ցավի վրա: Այս օրինագիծը թույլ կտա Թուրքիայի ժողովրդին նայել սեփական պատմության դեմքին»,- ասել է պատգամավորը:
Էստրոզիի գնահատականով, թուրք դեմոկրատների համար այս օրենքը նման է մեկնված ձեռքի: «Ես քվեարկելու եմ օրենքի օգտին»,- ընդծել է նա:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում ընթանում է ցեղասպանության ժխոտւմը քրեականացնող օրինագծի քննարկումը: Օրենքով պատիժ է սահմանվում 45 հազար եվրո եւ մեկ տարվա ազատազրկում:

«Мы, французы, должны испытывать гордость, что принимаем такой закон. Отдавая честь  армянскому народу, мы тем самым будем содействовать процессу примирения Армении и Турции». Об этом 22 декабря на обсуждении проекта закона об ответственности за отрицание факта Геноцида армян заявил депутат французского парламента от правящей партии «Союз за народное движение» Кристиан Эстрози.
«Я не вижу аргументов против данного билля. Историки нам говорят что была запланированная резня на этнической почве. Этот закон говорит, что нельзя наплевать на боль армян. Этот билль поможет народу Турции посмотреть в лицо собственной истории»,- заявил депутат.
По оценке Эстрози, для турецких демократов этот закон как протянутая рука. «Я проголосую за этот закон», - подчеркнул он.
Напомним, 22 декабря в Национальном собрании Франции проходит обсуждение проекта закона об ответственности за отрицание факта армянского геноцида. В случае нарушения этого закона предусматривается тюремное заключение сроком до одного года и штраф в 45.000 евро.