Թեհրանն իրեն իրավունք է վերապահում արագ եւ կոշտ պատասխան տալ Իրանի դեմ ԱՄՆ կամ Իսրայելի ցանկացած ագրեսիայի։ Այս մասին երկուշաբթի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդին ուղարկված նամակում ասել է ՄԱԿ-ում իսլամական հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը եւ անվտանգությանը եւ չի ձգտում էսկալացիայի: Սակայն մենք խստորեն զգուշացնում ենք ցանկացած ռազմական արկածախնդրության դեմ եւ իրավունք ենք վերապահում արագ եւ ուժգին արձագանքել Միացյալ Նահանգների կամ նրա միջնորդի՝ Իսրայելի ռեժիմի ցանկացած ագրեսիային մեր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության կամ ազգային շահերի դեմ։ ԱՄՆ-ը կրում է ողջ պատասխանատվությունը ցանկացած թշնամական գործողությունների հետեւանքների համար»,- ընդգծել է դիվանագետը։
Մարտի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ երկու շաբաթից պատրաստվում է երկրորդային մաքսատուրքեր սահմանել Թեհրանի վրա, եթե իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում առաջընթաց չգրանցվի։ Նա սպառնացել էր, որ եթե գործարքն ամբողջությամբ մերժվի, իսլամական հանրապետությանը կսպասվի չտեսնված ռմբակոծություն։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին իր հերթին, պատասխանելով Թրամփի սպառնալիքներին, հայտնել է, որ չի հավատում ԱՄՆ ռազմական ինտերվենցիայի հնարավորությանը։ Բայց, նրա խոսքով, եթե Վաշինգտոնը փորձի խռովություն բարձրացնել իսլամական հանրապետությունում, ապա կոշտ պատասխան կստանա։

Tehran reserves the right to respond swiftly and harshly to any US or Israeli aggression against Iran, the latter’s permanent representative to the UN Amir Saeid Iravani said in a letter sent to the UN Security Council on Monday.
“The Islamic Republic of Iran remains firmly committed to regional peace, stability, and security and has no interest in conflict or escalation. However, it strongly warns against any military adventurism and will respond swiftly and decisively to any act of aggression or attack by the United States or its proxy, the Israeli regime, against its sovereignty, territorial integrity, or national interests. The United States will be fully responsible for the grave consequences of any hostile action,” the Iranian diplomat stressed.
On March 30, US President Donald Trump said that he would impose secondary tariffs on Tehran in two weeks if no progress was made in negotiations on Iran's nuclear program. He threatened that the country would face unprecedented bombardment in the event of a total refusal to reach an agreement.
Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, for his part, responded to Trump's threats by saying he did not believe in the possibility of US military intervention. However, according to him, if Washington tries to revolt in the country, it will receive a harsh response.