Երեւանի բենզալցակայաններում արձանագրվել են սպառողներին խաբելու դեպքեր` ռեգուլյար մակնիշի բենզինը վաճառել են որպես պրեմիում եւ սուպեր: Այդ մասին այսօր` հունվարի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի եւ սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության պետ Լեւոն Խալիկյանը:
«Մեկ հորից 3 տեսակի բենզին են վաճառել` ռեգուլյար, պրեմիում եւ սուպեր: Նման բենզալցակայանների գործունեությունը կասեցրել ենք»,- ասաց Լ. Խալիկյանը: Նրա տեղեկացմամբ` Երեւանում վերջին 3 ամսում ստուգվել է 15 բենզալցակայան, որոնցից 4-ի գործունեությունը կասեցվել է:
Ըստ Լ. Խալիկյանի` տեսչությունն ունի շարժական 2 լաբորատորիա, որոնք տեղում ստուգում են վաճառվող բենզինի օկտանային թիվը: Սակայն տեսչության պետը վստահեցրեց, որ բենզալցակայանները գոնե քանակային խաբեության չեն դիմում` համենայնդեպս «պակաս լցնելու» վերաբերյալ ոչ բողոքներ կան, ոչ էլ բացահայտումներ:

На бензоколонках Еревана зафиксированы случаи, когда бензин «REGULAR» продавался вместо «SUPER» и «PREMIUM». Об этом на пресс-конференции 16 января заявил глава Государственного агентства по защите прав рынка и потребителей Министерства экономики Армении Левон Халикян.
«Из одного резервуара продавали бензин «REGULAR», «SUPER» и «PREMIUM». Деятельность подобных бензозаправочных пунктов приостановлена», - сказал Халикян. По его словам, в Ереване в течение последних 3 месяцев было проверено 15 бензоколонок, деятельность четырех приостановлена.
Как отметил Халикян, у ведомства есть две передвижные лаборатории, с помощью которых легко обнаружить подобные махинации, так что в 2012 году проверки будут продолжены.