Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամ Ռասիմ Մուսաբեկովը մեկնաբանել է ռուսաստանցի պատգամավոր Անդրեյ Գուրուլյովի սպառնալիքները, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Գուրուլյովի Պետդումայի պատգամավոր դառնալու փաստը նրան ավելի խելացի չի դարձրել։ Ռուսաստանցի զինվորականներից շատերին թվում է, թե գլխարկ դնելու համար միայն գլուխ է պետք։
Կովկասի աշխարհագրական պայմանները գործնականում անհնար են դարձնում Ադրբեջանի դեմ ռազմական գործողությունները։ Բացեք քարտեզը և տեսեք. Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանն անցնում է Մեծ Կովկասյան լեռնաշղթայով։ Ինչպե՞ս եք այնտեղ ինչ-որ հատուկ գործողություն անցկացնելու։ Կամ դեսանտային գործողություն Ադրբեջանի ափին։ Ձեզանից միայն կտորտանք կմնա»,- հայտարարել է Մուսաբեկովը ադրբեջանական Baku TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Պատգամավորի պնդմամբ՝ ադրբեջանական բանակը զգալիորեն գերազանցում է Կովկասում տեղակայված ռուսական զորքերին և ունակ է արդյունավետորեն պաշտպանել երկիրը։
«Ադրբեջանական բանակը պրոֆեսիոնալ ուժ է, այլ ոչ թե դատապարտյալների խումբ, ինչպես որոշ ռուսական ստորաբաժանումներում»,- հայտարարել է Մուսաբեկովը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր Անդրեյ Գուրուլյովը Ադրբեջանին ակնարկել էր ռազմական ներխուժման հնարավորության մասին՝ ի պատասխան Բաքվի կողմից Ուկրաինա 2 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն ուղարկելու որոշման։
«Հատուկ ռազմական գործողությունը առաձգական հայեցակարգ է։ Առաձգական Ռուսաստանի Դաշնության ամբողջ սահմանի երկայնքով»,- հայտարարել է Գուրուլյովն իր թելեգրամյան ալիքում հրապարակված տեսանյութում։
«Շատ մեծ խելքի պատճառով չեն նրանք փչացնում հարաբերությունները Ռուսաստանի նման մեծ հարևանի հետ։ Եթե Ռուսաստանի ցուցափեղկերում Ադրբեջանից ապրանքներ չլինեն, մեզ համար ոչինչ չի փոխվի, բայց նրանց համար շատ բան կփոխվի։ Եվ եթե մենք նաև կսմթենք տեղացի տղաներին, ովքեր այստեղ ինչ-որ բիզնես են անում, ապա շատ բան կփոխվի»,- հավելել է ռուսաստանցի պատգամավորը։

Депутатазербайджанского парламентаРасим Мусабеков прокомментировал угрозы российского депутата Андрея Гурулева,сообщают азербайджанские ресурсы.
«От того, что Гурулев стал депутатом Госдумы, ума у него не прибавилось. Многие российские военные полагают, что голова нужна лишь для того, чтобы носить фуражку.
Географические условия на Кавказе делают возможные военные действия против Азербайджана практически невозможными. Откройте карту и посмотрите: граница России и Азербайджана проходит через Большой Кавказский хребет. Как вы собираетесь проводить там какую-то СВО? Или десантную операцию на азербайджанское побережье? От вас останутся лишь ошметки»,
— заявил Мусабеков в интервью азербайджанскому каналу Baku TV.
По словам депутата, азербайджанская армия значительно превосходит российские войска на Кавказе и способна эффективно защищать страну.
«Азербайджанская армия — это профессиональные войска, а не сборище из тюремных преступников, как в некоторых российских частях», -заявил Мусабеков.
Ранее депутат Госдумы России Андрей Гурулев намекнул Азербайджану на возможность военного вторжения в ответ на решение Баку направить 2 млн. долларов на гумпомощь Украине.
«Специальная военная операция — понятие растяжимое. Растяжимое по всей границе Российской Федерации», — заявил Гурулёв в видео, которое опубликовал в своём телеграм-канале.
«Не от большого ума портят отношения с таким большим соседом, как Россия. Если на прилавках в России не будет товаров из Азербайджана, то у нас от этого ничего не изменится, а для них сильно изменится. А если ещё пощипать местных ребят, которые здесь непонятно каким бизнесом занимаются, тогда очень сильно изменится», — добавил российский депутат.