Մոսկվայի Մեշչանսկի շրջանային դատարանը երկարաձգել է Սոչիի նախկին քաղաքապետ Ալեքսեյ Կոպայգորոդսկու և նրա կնոջ՝ Յանինայի կալանքը։ Նախկին պաշտոնյան նախնական կալանքի տակ կանցկացնի ևս մեկ ամիս և 7 օր։ Կոպաիգորոդսկայայի կալանքը երկարաձգվել է 2 ամսով և 27 օրով, հայտնել են մայրաքաղաքային դատարանների մամուլի ծառայությունից։
Նախկին քաղաքապետը ձերբակալվել է 2024 թվականի սեպտեմբերին՝ յուրացման մեղադրանքով։ Հետաքննիչների տվյալներով՝ Կոպայգորոդսկիները ցանկանում էին 2022-2024 թվականներին Սոչիում իրենց հողամասն ընդլայնել հարակից հողամասերի հաշվին։ Գործի նյութերով՝ դրա համար նրանք դրանք գրանցել են որպես քաղաքային սեփականություն և վարձակալության են տվել շահառուներին, որոնք հետագայում վերավաճառել են հողամասերը։ Բյուջեին պատճառված վնասը գնահատվել է 3,7 միլիոն ռուբլի։
Դեկտեմբերին զույգի դեմ հարուցվել է կաշառակերության գործ։ Հետաքննիչները կասկածում էին, որ Կոպայգորոդսկին կնոջ միջոցով տեղացի գործարարից ստացել է 43 միլիոն ռուբլի։ Փոխարենը, նախկին քաղաքապետը պետք է օգներ գործարարին զարգացնել իր բիզնեսը։
Մարտին «Коммерсантъ»-ը հաղորդել էր, որ Կոպայգորոդսկիների գործն ընդլայնվել է ևս չորս դրվագով։ Նախկին քաղաքապետը մեղադրվում էր Սոչիի երկու խոշոր շինարարներից կաշառք ստանալու մեջ, իսկ նրա կինը՝ նրանց փոխանցման գործում միջնորդ լինելու և երկու վկաների վրա ճնշում գործադրելու մեջ։ Դրանից հետո Յանինա Կոպայգորոդսկայայի խափանման միջոցը տնային կալանքից փոխվել է կալանքի, գրում է «Коммерсантъ»-ը։

Мещанский районный суд Москвы продлил срок содержания под стражей бывшему мэру Сочи Алексею Копайгородскому и его жене Янине. Экс-чиновник проведет в СИЗО еще 1 месяц и 7 дней. Копайгородской продлили арест на 2 месяца и 27 дней, сообщила пресс-служба столичных судов.
Экс-мэра арестовали в сентябре 2024 года по обвинению в растрате. По версии следствия, супруги Копайгородские в 2022-2024 годах захотели расширить свой земельный участок в Сочи за счет прилегающих участков. Согласно материалам дела, для этого они оформили их в муниципальную собственность и передали в аренду льготникам, а те впоследствии перепродали участки. Ущерб бюджету оценили в 3,7 млн руб.
В декабре в отношении супругов возбудили дело о получении взятки. Следователи заподозрили, что Копайгородский получил при посредничестве жены 43 млн руб. от местного предпринимателя. За это бывший мэр, предположительно, должен был помочь коммерсанту с развитием бизнеса.
В марте «Коммерсантъ» сообщал, что дело супругов Копайгородских пополнилось еще четырьмя эпизодами. Бывшему градоначальнику вменили получение взяток от двух крупных застройщиков Сочи, а его жене — посредничество при их передаче и оказание давления на двух свидетелей. После этого Янине Копайгородской сменили меру пресечения с домашнего ареста на заключение под стражу, пишет «Коммерсантъ».
Суды общей юрисдикции города Москвы
Экс-мэру города Сочи и его супруге продлена мера пресечения в суде столицы
Постановлением Мещанского районного суда города Москвы удовлетворено ходатайство следователя о продлении срока содержания...