Վրաստանի դատախազությունը հրապարակել է ազդեցիկ «օրենքով գող» Մերաբ «Սուխումսկու» եղբոր՝ գործարար Լևան Ջանգվելաձեի սպանության պատվիրատուների անունները: Հետաքննությունը պնդում է, որ հանցագործության հետևում կանգնած են հայտնի գործարարներ՝ Գեորգի և Դավիթ Միկաձե եղբայրները, հաղորդում է Грузия Online-ը:
Հետաքննության տվյալներով՝ Միկաձեն Ջանգվելաձեի հետ կոնֆլիկտ է ունեցել բիզնեսի շուրջ: Որոշելով վերացնել նրան՝ նրանք կապ են հաստատել արտասահմանում բնակվող իրենց ընկեր Գելա Ջոխաձեի հետ: Սպանությունը կատարելու համար ընտրել են Ջոխաձեի «վստահելի անձին»՝ Գելա Ուձիլաուրիին, որը համաձայնել է սպանությանը վարձատրության դիմաց:
Հանցագործության համար Ջոխաձեն իր ընկեր Գեորգի Կաչկաչիշվիլիի օգնությամբ ձեռք է բերել GLOCK 19 ատրճանակ: Նա միաժամանակ իր ազգական Մամուկա Բաղդավաձեին ներգրավել է մահափորձի նախապատրաստման գործում:
2024 թվականի մարտի 14-ին Ուձիլաուրին Թբիլիսիի կենտրոնում՝ Ճավճավաձե պողոտայում կրակոցով սպանել է Ջանգվելաձեին։ Գործարարը, որը Վրաստան էր եկել ընդամենը մի քանի օրով՝ հուղարկավորության արարողությանը մասնակցելու համար, տեղում մահացել է։ Նրա վարորդը նիրավորվել է։
Երեք օր անց ոստիկանությունը ձերբակալել է հանցագործին և զենքի տիրոջը։ Այժմ ձերբակալվել է նաև ենթադրյալ հաճախորդներից մեկը՝ Գեորգի Միկաձեն։ Նրա եղբայր Դավիթը միջազգային հետախուզման մեջ է։ Կաչկաչիշվիլին և Բաղդավաձեն նույնպես ձերբակալվել են, իսկ Ջոխաձեին մեղադրանք է առաջադրվել հեռակա կարգով։
TV Pirveli-ի տվյալներով՝ Գեորգին և Դավիթ Միկաձեն մտերիմ են Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազ, ռուսական հատուկ ծառայությունների հետ ենթադրյալ կապերի համար ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ գտնվող Օթար Պարցխալաձեի հետ։ Նա ներկայում ապրում և գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Գեորգի Միկաձեն Վրաստանի և Կանադայի քաղաքացի է, M Group-ի (Թբիլիսիի էլիտար ռեստորանների) համասեփականատերը, հյուրանոցների սեփականատերը, ինչպես նաև սննդի ներմուծող։
Դավիթ Միկաձեն զբաղվում է հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսով, ինչպես նաև VoIP հեռախոսակապի ոլորտում գործող ձեռնարկատեր է։
Դատախազությունը պնդում է, որ ծանրակշիռ ապացույցներ ունի, դրանց թվում՝ հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ, նամակագրություն, տեսախցիկների տեսագրություններ և վկաների ցուցմունքներ։
Պատվիրատուներին և վարձու մարդասպանին մինչև 20 տարվա կամ ցմահ ազատազրկում է սպառնում։
Հանցակիցներին՝ մինչև 11 տարվա ազատազրկում՝ անօրինական զենք պահելու և մինչև 7 տարի՝ հանցագործությունը թաքցնելու համար։

Прокуратура Грузии назвала заказчиков ликвидации бизнесмена Левана Джангвеладзе, брата влиятельного «вора в законе» Мераба «Сухумского». Следствие утверждает, что за преступлением стоят известные бизнесмены, братья Георгий и Давид Микадзе, сообщает Грузия Online.
По версии следствия, у Микадзе был конфликт с Джангвеладзе из-за бизнеса. Решив устранить его, они связались со своим другом Гелой Джохадзе, живущим за границей. Исполнителем выбрали «доверенное лицо» Джохадзе – Гелу Удзилаури, который согласился на убийство за вознаграждение.
Для преступления Джохадзе приобрел пистолет GLOCK 19 при содействии знакомого Георгия Качкачишвили. Также в подготовку покушения он посвятил своего родственника Мамуку Багдавадзе.
14 марта 2024 года Удзилаури расстрелял Джангвеладзе на проспекте Чавчавадзе в центре Тбилиси. Бизнесмен, приехавший в Грузию всего на несколько дней на похороны, погиб на месте. Ранение также получил его водитель.
Спустя три дня полиция задержала исполнителя и владельца оружия. Теперь же арестован и один из предполагаемых заказчиков – Георгий Микадзе. Его брат Давид находится в международном розыске. Также задержаны Качкачишвили и Багдавадзе, а Джохадзе предъявлено заочное обвинение.
Георгий и Давид Микадзе, по данным TV Pirveli, близки к бывшему генпрокурору Грузии Отару Парцхаладзе, который находится под санкциями США за предполагаемые связи с российскими спецслужбами. Сейчас он живет и ведет бизнес в РФ.
Георгий Микадзе – гражданин Грузии и Канады, совладелец M Group (элитные рестораны в Тбилиси), владелец гостиниц и импортер продуктов питания.
Давид Микадзе – предприниматель в гостиничном и ресторанном бизнесе, а также в сфере VoIP-телефонии.
Прокуратура заявляет о наличии весомых доказательств: записи телефонных разговоров, переписки, кадры с камер видеонаблюдения, показания свидетелей.