Միացյալ Նահանգները հինգշաբթի արձագանքել է Իսրայելի ծայրահեղ աջակողմյան ֆինանսների նախարար Բեցալել Սմոտրիչի հայտարարությանը, ըստ որի՝ ինքն աշխատում է Արևմտյան ափը բաժանելու ուղղությամբ, հայտարարելով, թե կայուն Արևմտյան ափը համապատասխանում է Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի տարածաշրջանում խաղաղության նպատակին, հաղորդում է Reuters-ը։
Երբ հարցրել են Սմոտրիչի այն հայտարարության մասին, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համաձայնել են վերսկսել այսպես կոչված E1 development նախագիծը, ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակը նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է կենտրոնանալ Գազայում պատերազմը դադարեցնելու և այն ապահովելու վրա, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը երբեք այլևս չկառավարի տարածքը։
«Կայուն Արևմտյան ափը ապահովում է Իսրայելի անվտանգությունը և համապատասխանում է այդ վարչակազմի՝ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակին»,- հայտարարել է խոսնակը։
Ավելի վաղ Իսրայելի ծայրահեղ աջակողմյան ֆինանսների նախարար Բեցալել Սմոտրիչը հայտարարել էր, որ կսկսվեն աշխատանքները երկար ժամանակ ձգձգված կարգավորման ուղղությամբ, որը կբաժանի Արևմտյան ափը և կկտրի այն Արևելյան Երուսաղեմից, ինչն, ըստ նրա գերատեսչության, «կթաղի» Պաղեստինյան պետության գաղափարը։

Соединенные Штаты в четверг отреагировали на заявление крайне правого министра финансов Израиля Бецалеля Смотрича о начале работы, целью которой является разделить Западный берег, заявив, что стабильный Западный берег соответствует цели администрации Дональда Трампа по установлению мира в регионе, сообщает Reuters.
Отвечая на вопрос о заявлении Смотрича о том, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и президент США Дональд Трамп договорились о возобновлении так называемого проекта E1 development, представитель Госдепартамента США заявил, что США по-прежнему сосредоточены на прекращении войны в Газе и обеспечении того, чтобы палестинская группировка ХАМАС никогда больше не управляла этой территорией.
«Стабильный Западный берег обеспечивает безопасность Израиля и соответствует цели нынешней администрации по достижению мира в регионе», - сказал пресс-секретарь ведомства.
Ранее крайне правый министр финансов Израиля Бецалель Смотрич заявил, что начнется работа по давно откладываемому урегулированию, которое разделит Западный берег и отрежет его от Восточного Иерусалима, что, по заявлению его ведомства, «похоронит» идею создания палестинского государства.