ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփն Ալյասկայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ կարող են քննարկել Զանգեզուրի միջանցքի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքները կապող տրանսպորտային երթուղու վերահսկողության հարցը։ Այդ կարծիքը TASS-ի հետ զրույցում հայտնել է ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի Պետդումայի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վիկտոր Վոդոլացկին։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Փաշինյանը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ կարգավորման և անդրկովկասյան երկու հանրապետությունների միջև տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման մասին։ Տրանսպորտային միջանցքը կստանա «Թրամփի երթուղին միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» անվանումը։ Հայաստանը Միացյալ Նահանգներին է տրամադրել այդ միջանցքը 99 տարի կառավարելու իրավունքը։
«Զանգեզուրի միջանցքի վերահսկողության հարցը նույնպես կքննարկվի Ռուսաստանի Դաշնության և Միացյալ Նահանգների նախագահների երկկողմ հանդիպման ժամանակ», - ասել է գործակալության աղբյուրը։

Президент РФ Владимир Путин и лидер США Дональд Трамп в ходе встречи на Аляске могут обсудить вопрос контроля над Зангезурским коридором - транспортным маршрутом между территориями Армении и Азербайджана. Такое мнение высказал ТАСС первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Виктор Водолацкий.
8 августа по итогам трехсторонней встречи с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне президент Азербайджана Ильхам Алиев и Пашинян подписали совместную декларацию о мирном урегулировании между Баку и Ереваном и создании транспортного коридора между двумя закавказскими республиками. Транспортный коридор получит название «Маршрут Трампа для международного мира и процветания». Армения предоставила Соединенным Штатам право на управление этим коридором на 99 лет.
«Вопрос контроля над Зангезурским коридором в том числе будет рассматриваться на двухсторонней встрече президентов РФ и США», - сказал собеседник агентства.