ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Ուկրաինան կարող է չհամաձայնվել Ռուսաստանի հետ գործարքի, քանի որ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը «փողը կոնֆետի պես բաժանել է»՝ նկատի ունենալով Կիևին տրամադրված միլիարդավոր դոլարների ռազմական օգնությունը։
«Կարծում եմ՝ մենք բավականին մոտ ենք դրան։ Եվ տեսեք, Ուկրաինան համաձայնել է դրան, - ասել է Թրամփը։ - Հնարավոր է՝ նրանք հիմա ասեն «ոչ», քանի որ Բայդենը նրանց փող էր բաժանում այնպես կարծես այն կոնֆետ լիներ։ Եվ Եվրոպան նույնպես նրանց շատ փող է տվել։ Գիտեք, որ մենք նրանց տվել ենք 350 միլիարդ դոլար։ Եվրոպան նրանց տվել է շատ ավելի քիչ, բայց միևնույն է շատ՝ 100 միլիարդ դոլար»։
Միացյալ Նահանգները Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարներ է տրամադրել ռազմական օգնության, զենքի և ուսուցման համար, մինչդեռ ուկրաինական զորքերը շարունակում են կռվել ռուսական ուժերի դեմ։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, գործարքը մոտ է համաձայնեցմանը, սակայն «շատ բան կարող է տեղի ունենալ»։
«Բայց ես կարծում եմ, որ նախագահ Պուտինը կցանկանար լուծել այս խնդիրը, - ասել է նա։ - Եվ սա մի խնդիր էր, որը չպետք է պատահեր»։

Президент США Дональд Трамп в интервью Fox News заявил, что Украина, возможно, не согласится на сделку с Россией, потому что бывший президент Джо Байден «раздавал деньги, как конфеты», имея в виду военную помощь Киеву на миллиарды долларов.
«Я думаю, мы довольно близки к этому. И посмотрите, Украина согласилась на это, - сказал Трамп журналисту Шону Хэннити. - Возможно, они скажут «нет», потому что Байден раздавал деньги, как конфеты. И Европа дала им много денег. Вы знаете, мы выделили 350 миллиардов долларов. Европа выделила им гораздо меньше, но все равно много. 100 миллиардов долларов».
Соединенные Штаты выделили Украине миллиарды долларов на военную помощь, вооружение и обучение, в то время как украинские войска продолжают сражаться с российскими военными.
Трамп сказал, что, по его мнению, сделка близка к согласованию, но «многое может случиться».
«Но я думаю, что президент Путин хотел бы решить эту проблему, - сказал он. - И это была проблема, которой не должно было случиться».