Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարները Ջիդդայում անցկացված հանդիպումից հետո համաձայնության են եկել եզրափակիչ հայտարարության շուրջ: Փաստաթուղթը հրապարակվել է կազմակերպության պաշտոնական կայքում:
ТАСС-ը հաղորդել է հայտարարության առանցքային դրույթները.
Ռամալլահում տեղակայված Պաղեստինի ազգային վարչակազմը պետք է վերահսկողություն ձեռք բերի բոլոր պաղեստինյան տարածքների նկատմամբ և պատասխանատու լինի դրանց անվտանգության համար:
ԻՀԿ երկրները կոչ են արել դադարեցնել զենքի և զինամթերքի մատակարարումը Իսրայելին՝ պաղեստինցիների դեմ բռնությունը կանխելու համար:
Իսրայելի իշխանությունները պետք է անհապաղ դադարեցնեն ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում և առանց նախապայմանների վերացնեն անկլավի շրջափակումը:
Հանդիպման մասնակիցները դատապարտել են Իսրայելի կողմից խաղաղության նախաձեռնությունների մերժումը և միջնորդների հետ հրադադարի հասնելու համար համագործակցելու ցանկությունից հրաժարվելը:
Իսլամական համագործակցության կազմակերպության պետությունները մտադիր են հասնել ՄԱԿ-ում Իսրայելի անդամակցության կասեցմանը:
Նախարարները կոչ են արել պատասխանատվության ենթարկել Իսրայելին Արդարադատության միջազգային դատարանում՝ Գազայում և Արևմտյան ափին պաղեստինցիների դեմ ռազմական հանցագործությունների և ցեղասպանության համար:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը սեպտեմբերին Գազայում Իսրայելի գործողությունների վերաբերյալ պետք է Գլխավոր ասամբլեայի արտակարգ նիստ անցկացնի։
ԻՀԿ անդամ պետությունները խորհուրդ են տվել վերանայել Իսրայելի հետ դիվանագիտական ​​և տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը։
Նախարարները միաժամանակ աջակցություն են հայտնել Եգիպտոսի, Կատարի և Միացյալ Նահանգների ջանքերին՝ Գազայում հրադադարի համաձայնագրի հասնելու համար։ Այն նախատեսում է ՀԱՄԱՍ-ի պահվող իսրայելցի պատանդների ազատ արձակում՝ Իսրայելում պահվող պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց։ Նշվում է, որ պաղեստինյան կողմի ընդունած և Իսրայելի կողմից անպատասխան թողնված վերջին առաջարկը «կարող է կարևոր գործարքի հանգեցնել»։

The foreign ministers of the member states of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) agreed on a final statement following their meeting in Jeddah. The document was published on the organization's website.
TASS reported the key provisions:
- The Palestinian National Authority, based in Ramallah, should gain control over all Palestinian territories and be responsible for their security.
- OIC countries called for an end to arms and ammunition supplies to Israel in order to prevent violence against Palestinians.
- The Israeli authorities must immediately cease military operations in the Gaza Strip and lift the blockade of the enclave without preconditions.
- The meeting participants condemned Israel's rejection of peace initiatives and its unwillingness to cooperate with mediators to achieve a truce.
- The OIC states intend to seek the suspension of Israel's membership in the UN.
- The ministers called for Israel to be held accountable in the UN International Court of Justice for war crimes and genocide against Palestinians in Gaza and the West Bank.
- The UN Security Council should hold an emergency meeting within the General Assembly in September in connection with Israel's actions in Gaza.
- OIC member states recommended reviewing the level of diplomatic and economic relations with Israel.
In addition, the ministers expressed support for the efforts of Egypt, Qatar, and the US to reach a ceasefire agreement in Gaza. It involves the release of Israeli hostages held by Hamas in exchange for Palestinian prisoners in Israel. It is noted that the latest proposal, accepted by the Palestinian side and left unanswered by Israel, “could lead to an important deal.”