Պակիստանը մտադիր է ճանաչել Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ երկիր, ինչի դիմաց «կանաչ լույս» կստանա Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցելու համար։ Այս մասին հայտնում է TASS-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
«Պակիստանն իսկապես ծրագրում է դա անել, իսկ որպես պատասխան քայլ՝ համաձայնություն ստանալ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարցի շուրջ», - ասել է ՄԱԿ-ում գործակալության զրուցակիցներից մեկը։
Մեկ այլ դիվանագիտական աղբյուր նշել է, որ համապատասխան ընթացակարգերը կարող են տևել մի քանի շաբաթից մինչև մի քանի ամիս։ «Ամեն դեպքում, սա տեսանելի հեռանկար է», - հավելել է զրուցակիցը։ Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրն այս հարցում խոչընդոտներ չի թողել։
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը օրերս հայտարարել է, որ ռուսական կողմը ողջունում է Հայաստանի և Պակիստանի միջև շփումների վերսկսումը՝ այն անվանելով «առաջընթացի քայլ»։
Սեպտեմբերի 1-ին, Չինաստանում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակներում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նրա պակիստանցի գործընկեր Իսհաք Դարը հանդիպում են ունեցել։ Բանակցությունների արդյունքում երկու երկրների արտգործնախարարները կոմյունիկե են ստորագրել՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին։
Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո, վերջինս դիվանագիտական հարաբերություններ չուներ Պակիստանի հետ՝ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Իսլամաբադի դիրքորոշման պատճառով։ Ավելին, երկար տարիներ Հայաստանի ազգային անվտանգության դոկտրինայում Պակիստանը նշված է եղել որպես ազգային անվտանգության սպառնալիք։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիր, որից հետո կողմերը հայտարարել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման մասին։

Pakistan plans to recognize Armenia as a United Nations (UN) member state in order to get a green light to join the Eurasian Economic Union (EAEU), sources told TASS, the latter reports.
"Pakistan indeed plans to do that to ensure a consensus on its EAEU accession in return," a UN source said.
Another diplomatic source noted that the relevant procedure could take weeks to months. "In any case, this will happen in the foreseeable future," the source said. There are no obstacles left for such a development now that Armenia and Azerbaijan have signed a peace agreement, the source stressed.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said earlier that Russia welcomed the resumption of communication between Armenia and Pakistan.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his Pakistani counterpart Ishaq Dar held a meeting on the sidelines of a Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in China on August 31. They signed a communiqué on the establishment of diplomatic relations.
During the period of independence, Armenia did not have diplomatic relations with Pakistan due to Islamabad’s position on the Nagorno-Karabakh conflict. Moreover, Armenia’s national security doctrine described Pakistan as a national security threat.
The top diplomats of Armenia and Azerbaijan initialed a peace agreement in Washington on August 8, with the parties announcing the establishment of peace in the region.