Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը իսլամական երկրներին կոչ է արել միավորվել Իսրայելի ռեժիմի աղաղակող հանցագործությունների, մասնավորապես՝ Դոհայում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման վրա նրա օդային հարվածի լուրջ և արդյունավետ դատապարտման գործում, հաղորդում է Mehr-ը։
Երեքշաբթի երեկոյան Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ բին Խալիֆա Ալ Թանիի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ նախագահ Փեզեշքիանը խիստ դատապարտել է Իսրայելի ագրեսիան և վերահաստատել Իրանի համերաշխությունը Կատարի հետ։
Փեզեշքիանը  քննադատել է Իսրայելին ընդունված միջազգային նորմերի և իրավական շրջանակների անտեսման համար՝ ընդգծելով, որ նման գործողություններն աջակցում է Միացյալ Նահանգները։
Նա շեշտել է, որ Իսրայելը «ինքնապաշտպանության պատրվակով խաթարում է անվտանգությունը, կայունությունը և խաղաղությունը ամբողջ տարածաշրջանում՝ առանց տատանվելու վայրագություններ կատարելով»։ Նախագահը իսլամական երկրներին կոչ է արել միասնական դիրքորոշում ընդունել այդ խախտումների առնչությամբ՝ հայտարարելով, որ համատեղ դատապարտումն անհրաժեշտ է Իսրայելի ռեժիմի հետագա ագրեսիան կանխելու համար։
Նա ընդգծել է, որ իսլամական երկրների համակարգված արձագանքը կարևոր է շարունակվող հանցագործություններին արդյունավետորեն հակազդելու համար։
Ի պատասխան՝ Կատարի էմիրը նշել է Իսրայելի գործողությունների վերաբերյալ միասնական տարածաշրջանային դիրքորոշման կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն չի թաքցնում իր ագրեսիան։
Նա նշել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաների հետ վերջերս տեղի ունեցած բանակցությունները ցույց տվեցին ԱՄՆ-ի հրադադարի առաջարկին դրական արձագանքելու պատրաստակամությունը, երբ Իսրայելը հարձակում է սկսում այդ բանակցությունների ընթացքում։
«Նա հույս է հայտնեցլ Իրանի և այլ իսլամական երկրների միջև շփումների շարունակության վերաբերյալ՝ համատեղ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելու Իսրայելի վայրագությունները դադարեցնելու համար»,- գրել են իրանական լրատվամիջոցները։

Iranian President Masoud Pezeshkian called on Islamic countries to unite in seriously and effectively condemning the blatant crimes of the Israeli regime, especially its airstrike on Hamas officials in Doha, Mehr reports.
During a phone conversation with Emir of Qatar Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani on Tuesday evening, President Pezeshkian expressed strong condemnation of the Israeli regime's aggression and reiterated Iran's solidarity with Qatar.
Pezeshkian criticized the Israeli regime for its disregard for accepted international norms and legal frameworks, emphasizing that such actions are supported by the United States. He stated that the Israeli regime “disrupts the security, stability, and peace of the entire region under the pretext of self-defense, committing atrocities without hesitation.”
The Iranian president urged Islamic nations to adopt a unified stance against these violations, asserting that collective condemnation is necessary to deter further aggression from the Israeli regime. He emphasized that a coordinated response from Islamic countries is essential to effectively address and oppose the ongoing crimes.
In response, the Qatari Emir acknowledged the importance of a unified regional stance against Israeli actions, highlighting that the Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu shows no limits to his aggression.
He noted that recent discussions with Hamas officials revealed a willingness to respond positively to a ceasefire proposal from the US, only for Israel to launch an attack during those negotiations.
He expressed hope for continued communication between Iran and other Islamic nations to collaboratively take effective measures to halt “Israeli atrocities.”