Գյումրի համայնքի մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու, վերջիններիս կաշառք տալու, ինչպես նաև նույն պաշտոնատար անձանց կողմից խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ իրենց լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում պաշտոնատար անձանց մասով կայացվել են պաշտոնավարումը կասեցնելու մասին որոշումներ։
Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից:
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 20–ին ուժային կառույցների աշխատակիցները վաղ առավոտյան մտել են Գյումրիի քաղաքապետարան։ Դիմակավորված ուժայինները հատուկ գործողություն իրականացնելով, Գյումրիի քաղաքապետարանի հետնամուտքից  ավտոմեքենայով շատ արագ ձերբակալել ու տարել են քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին։ Նրան տեղափոխել են Երևան՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե։
Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը 2 ամսով կալանավորվել է։
Գյումրիում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով անխաձեռնվել է քրեական վարույթ, ձերբակալվել է 33 անձ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր․ «Արդեն 6 ամիս է, որ Գյումրին կառավարում է մի կլան, որի ղեկավարը, կամ շատերն են ճանաչում՝ Վարդանիկը, կամ ըստ մեղադրանքի` համայնքային բրուշատկաներ գողացողի հայրն այս ընթացքում այնքան է իրեն արդեն թույլ տվել արտահայտություններ, որ վերջերս հրապարակային կերպով կասկածի տակ դրեց Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ ՀՀ ինքնիշխանության դեմ հայտարարություններ անողներին պետք է դուրս շպրտենք քաղաքական ու հանրային դաշտից»,- ասել է Փաշինյանը:

The Anti-Corruption Committee of Armenia announced that in the framework of a criminal case concerning alleged bribery, bribery-giving, and group abuse of authority by several officials in the Gyumri community, decisions have been made to suspend the officials from their positions.
Earlier, NEWS.am reported that on October 20, law enforcement officers conducted a special operation at the Gyumri City Hall. Masked officers quickly detained Mayor Vardan Ghukasyan at the rear entrance of the City Hall and transported him to Yerevan to the Anti-Corruption Committee.
Subsequently, the Anti-Corruption Committee reported that eight City Hall employees, including Mayor Ghukasyan, were arrested on charges of giving and receiving bribes. The arrested individuals also include the city’s chief architect, Henrik Gasparyan. The Committee’s statement noted the existence of a wiretapped recording of a conversation between the mayor and the chief architect.
Mayor Vardan Ghukasyan has been remanded in custody for two months.
Additionally, a criminal case has been initiated in Gyumri against 33 individuals for participating in mass unrest and obstructing the administration of justice.
It is worth noting that on October 1, Prime Minister Nikol Pashinyan stated in the National Assembly: “For six months, Gyumri has been governed by a clan whose leader, known by many as ‘Vardanik,’ or according to the accusation, as the son of a local brush thief, has recently made statements that publicly cast doubt on the sovereignty of Armenia. Those who make declarations against the sovereignty of the Republic of Armenia must be removed from the political and public field.”