Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի արեւմտյան թեւը ողջունում է բանաձեւը, որը կոչ է անում հարգել Սումգայիթի հայկական կոտորածների զոհերի հիշատակը: Բանաձեւը ներկայացվել է Քալիֆորնիայի ասամբլեայի անդամ Ֆելիպ Ֆուենտեսի կողմից:
Բանաձեւը կոչ է անում հարգել Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Բաքվի կոտորածների զոհերի հիշատակը, բացի այդ կոչ է անում Քալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնին հիշել այն հայերին, ովքեր զանգվածային սպանությունների են ենթարկվել Ադրբեջանում, իսկ նրանցից շատերը, ովքեր ենթարկվել են այդ գազանություններին, ավելի ուշ ապաստան են գտել ԱՄՆ-ում, հաղորդում է Asbarez թերթը:
«Պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդն ապացուցել է, որ կարող է գոյատեւել: Նրանք ենթարկվել են հետապնդումների եւ ցեղասպանության, սակայն նրանք կրկին վերելք են ապրել եւ դարձել Քալիֆորնիայի մեր համայնքի անբաժանելի մասը»,-հայտարարել է Ֆուենտեսը:

Западное крыло Армянского национального комитета Америки приветствует резолюцию, призывающую почтить память армян - жертв резни в Сумгаите, которая была  представлена членом Ассамблеи Калифорнии Фелипом Фуэнтесом.
Резолюция, представленная  по случаю годовщины событий в Сумгаите, призвана почтить память жертв резни в Сумгаите, Кировабаде, Баку, и призывает законодательный орган Калифорнии вспомнить армян, которые подверглись массовым убийствам и притеснениям в Азербайджане, многие из которых едва пережили зверства и в конечном итоге оказались в США, сообщает газета «Asbarez».
«На протяжении истории армянский народ доказал, что способен выжить. Они сталкивались с преследованиями и геноцидом, и все же они вновь расцвели и стали неотъемлемой частью нашей общины в Калифорнии», -заявил Фуэнтес.