ՀՀԿ ընտրական ցուցակները վերջնական որոշված չեն, սակայն կավելանան կանայք եւ երիտասարդները: Այս մասին այսօր` փետրվարի 1-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
«Նրանք ընդհանուր թվով մոտ 20-30 հոգի են, կլինեն գործարարների փոխարեն: Գործարար պատգամավորներից 5-ն արդեն հայտարարել է խորհրդարան չմտնելու իր ցանկության մասին, իսկ մնացած 15-ին էլ կուսակցությունը չի սատարի»,- ասաց Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
Հարցին, թե ինքն անձամբ լինելո՞ւ է ՀՀԿ ցուցակում, թե` ոչ, պատգամավորն արձագանքեց. «Աստված գիտի»: ՀՀԿ-ական պատգամավորը նշեց նաեւ, որ կան մարդիկ, ովքեր ցանկանում են ՀՀԿ-ի միջոցով մտնել խորհրդարան` Խոսրով Հարությունյանը, Հայկ Բաբուխանյանը, Արտաշես Գեղամյանը, իսկ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարել է, որ պատգամավոր լինել չի ցանկանում:
«Նրանք հին գվարդիայից են, եթե իրենք ցանկություն են հայտնել, ՀՀԿ-ն էլ պետք է նայի մեկ-մեկ, թե ում կարելի է ընդգրկել»,-ասաց նա` հավելելով, որ ՀՀԿ-ն էլ կարիք ունի քաղաքական, տնտեսական ու իրավաբանական գործունեությամբ զբաղվող մարդկանց ընդգրկելու, իսկ այդ մարդիկ նրանք են, ովքեր կարող են օգնել:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը` ՀԱԿ անդամ, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը, նշեց, որ ՀԱԿ անդամ յուրաքանչյուր կուսակցություն քննարկում է ցուցակի իր տարբերակը եւ այն ներկայացնում է ՀԱԿ-ի քննարկմանը: Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ի ցուցակը նորմալ քննարկվում է, դրա հետ կապված որեւէ խնդիր չի կարող առաջանալ:
Պետրոս Մակեյանը ցուցակի հետ կապված հստակ անուններ չնշեց. «Մեր խնդիրը ցուցակը չէ, մեր խնդիրը իրավիճակը լուծելն է: Հասարակությունը պետք է զգա, որ ՀԱԿ-ում մանդատի համար անհանգստություն չկա»,- ասաց նա: Եթե ՀՀԿ-ական պատգամավորի ցանկությունն է, որ ընտրությունները անցնեն կազմակերպված, առանց խախտումների, ապա ՀԱԿ անդամը նշեց, որ իրենց համար ընտրությունները միջոց են` երկրում սահմանադրական կարգը վերահաստատելու համար:
Ռաֆիկ Պետրոսյանի խոսքով` ՀՀԿ-ն պետք է պահպանի ներկայումս ԱԺ-ում ունեցած իր տեղերը, իսկ Պետրոս Մակեյանը նշեց, որ արդար ընտրությունների դեպքում ՀԱԿ-ը պետք է մեծամասնություն լինի, ստանա ձայների 50 տոկոսից ավելին:

Предвыборный список правящей Республиканской партии Армении до конца не составлен, однако в нем однозначно увеличится доля женщин и молодежи. Об этом на пресс-конференции 1 февраля заявил депутат парламента Армении от РПА Рафик Петросян, добавив, что в целом их 20-30 человек, и они заменят собой бизнесменов.
«Пять депутатов-предпринимателей уже заявили о своем нежелании входить в парламент, а остальных 15 не поддержит партия», - заметил Петросян.
В ответ на вопрос о том, лично он войдет в список или нет, Рафик Петросян сказал: «Бог знает». Депутат также отметил, что есть главы мелких партий,  которые хотят попасть в парламент через РПА, и перечислил некоторых из них: «Хосров Арутюнян, Айк Бабуханян, Арташес Гегамян, а Вазген Манукян заявил, что не хочет быть депутатом».
«Они из старой гвардии, и если выразили желание, РПА должна присмотреться к каждому из них, чтобы решить, кого можно включить», - отметил он, добавив, что перед партией стоит задача привлечь людей, занимающихся политической, экономической и общественной деятельностью, и перечисленные лица могут в этом помочь.
Другой участник пресс-конференции, руководитель входящей в состав оппозиционного Армянского национального конгресса партии «Демократическая родина» Петрос Макеян отметил, что каждая партия АНК обсуждает свой вариант списка и выносит его на обсуждение Конгресса. Макеян заявил, что список АНК нормально обсуждается, и проблем с этим быть не может.
Макеян не раскрыл подробности относительно списка АНК, отметив: «Наша задача не в списке, а в решении проблемы. Общество должно почувствовать, что в АНК не беспокоятся о мандате»
Под конец пресс-конференции Рафик Петросян отметил, что РПА по итогам выборов должна сохранить свои места в парламенте, а Петрос Макеян заявил, что в случае честных выборов АНК должен получить более 50% голосов избирателей.